Članak

Kontranarativi ključni za borbu protiv radikalizacije

21. Oktobra 2016.17:08
Kontranarativi i prevencija ključni su mehanizmi u borbi protiv radikalizacije, zaključeno je na panel-diskusiji o nasilnom ekstremizmu na internetu.

Na panel-diskusiji održanoj u Sarajevu na temu “Borba protiv nasilnog ekstremizma na internetu i zaštita prava na slobodu izražavanja”, zaključeno je da sloboda govora na uključuje jezik mržnje, te je razgovarano o terorističkoj propagandi i prijetnjama na internetskim stranicama i društvenim mrežama.

Mario Janaček iz Ministarstva sigurnosti je rekao da BiH traži sustavno rješenje na koji način će se spriječiti zloupotreba interneta u terorističke svrhe i za bilo kakve druge propagande i govor mržnje.

Janaček je dodao da su teroristi odmakli što se tiče korištenja internet platformi, kao i da u marketing ulažu više od pojedinih korporacija.

“Ono što vidimo trenutno u evropskoj praksi nije nešto obećavajuće i što bi moglo dati neke rezultate po pitanju uklanjanja ovakvih sadržaja s interneta. Uglavnom je to fokusirano na određenu vrstu cenzure. U većini država je praksa da se taj sadržaj uklanja, da se puno ne razmišlja o posljedicama. U nekim evropskim zemljama, policija i bez sudskih naloga vrši blokadu takvih sadržaja, pa i mi razmatramo te mogućnosti”, kazao je Janaček, pojasnivši da je mnogo bitnije razmišljati o sistemskom rješenju.

Analitičar i teolog Muhamed Jusić je govorio o nasilnom ekstremizmu koji se pravda vjerom, prije svega Islamske države Iraka i Levanta (ISIL), kao i analizi sadržaja koji se publikuju i brzo šire na društvenim mrežama, te radikalizaciji.

“Internet nije ključni faktor u radikalizaciji koja mora ići kroz lični kontakt i odvijati se u manjim i užim krugovima. Tu mora biti neko kome vjerujete kada razgovarate. Ali internet je itekako bitan u učvršćivanju tih stavova, u dodatnom uvjeravanju sebe da je ono što ste čuli od nekoga na nekom zatvorenom druženju tačno”, istakao je Jusić.

Nagla deradikalizacija, prema Jusićevom izlaganju, nije u nekim državama dala željene rezultate, ali je uspjela donekle oslabiti pojedince u njihovim shvatanjima i stavovima, te da se treba najprije djelovati preventivno.

Naglasio je i da put radikalizacije treba što prije identificirati i na što više mjesta na tom putu staviti blokadu.

Na panel-diskusiji bilo je govora i o projektima stvaranja pozitivnih narativa putem mreže “Supergrađani/Supergrađanke” koji se bore protiv jezika mržnje, kao i ulozi medija u izvještavanju o radikalizaciji i terorizmu.

Panel-diskusija održana je u sklopu bh. foruma o upravljanju internetom koji je održan u hotelu “Bristol” u Sarajevu.

Haris Rovčanin