Članak

Karadžić želi svjedočenjem Vasića osporiti Nikolića

4. Decembra 2017.14:20
Bivši predsjednik Republike Srpske (RS) Radovan Karadžić zatražio je da u njegovom žalbenom postupku bude saslušan optuženik za genocid Dragomir Vasić kako bi osporio iskaz haškog osuđenika Momira Nikolića, koji se tiče dešavanja u Srebrenici.

U podnesku sudijama Mehanizma za međunarodne tribunale Karadžić je zatražio da Vasić, koji je u julu 1995. godine bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika, bude saslušan kao svjedok kako bi osporio iskaz u vezi sa sastankom na kojem je Ratko Mladić napravio “odsječan potez rukom”, iz čega je Nikolić zaključio da će zarobljeni Srebreničani biti ubijeni.

Karadžić se pozvao na presudu kojom je Mladić prošlog mjeseca osuđen na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici i druge zločine u BiH, ali u kojoj je Vijeće navelo da nije poklonilo vjeru Nikoliću u vezi sa sastankom i gestom ruke.

“Nespremnost Vijeća u predmetu Ratka Mladića da prihvati nepotkrijepljen iskaz Nikolića u vezi s ključnom činjenicom, ojačava argument predsjednika Karadžića da je Vijeće u njegovom predmetu pogriješilo oslanjajući se na Nikolićev iskaz kada je donijelo osuđujuću presudu za genocid u Srebrenici”, navodi se u podnesku.

Karadžić smatra da bi Vasić tokom svjedočenja osporio takav sastanak.

Vasiću se trenutno pred Sudom BiH sudi s još četiri osobe za pomaganje u prisilnom premještanju stanovništva iz Srebrenice, odvajanju muškaraca, kao i zarobljavanju i pogubljenju muškaraca i dječaka na području Bratunca, Srebrenice i Zvornika.

Momir Nikolić, bivši pomoćnik komandanta za bezbjednost i obavještajne poslove Bratunačke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), priznao je krivicu za zločine u Srebrenici i osuđen je na 20 godina zatvora.

Svjedočio je protiv Karadžića i Mladića i rekao da je postojao plan pogubljenja muškaraca zarobljenih nakon pada Srebrenice.

Haški tribunal je u martu prošle godine Karadžića nepravosnažno osudio na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progone širom BiH, terorisanje civila u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Istom presudom je oslobođen krivice za genocid počinjen 1992. godine.

Na tu presudu žalbe Mehanizmu su uložili i Karadžić i tužioci.

Denis Džidić