Članak

Karadžić zatražio laptop, internet i Skype

10. Oktobra 2017.16:54
Odbrana bivšeg predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića zatražila je od suda u Haagu da na redovnim statusnim konferencijama preliminarno obrazlaže žalbu na prvostepenu presudu od 40 godina zatvora zbog genocida i ratnih zločina u BiH.

This post is also available in: English

Prema prijedlogu Odbrane, Karadžić i tužioci imali bi, na svakoj raspravi o stanju u postupku, po 20 minuta za obrazlaganje osnova žalbi.

Tužioci su se, međutim, tom prijedlogu usprotivili, podsjećajući da, po sudskom pravilniku, tema statusne konferencije mogu biti proceduralna pitanja, zdravlje optuženog i uslovi pod kojim je pritvoren.

Takav stav imao je i sudija Theodor Meron, predsjednik Mehanizma za međunarodne tribunale, pravnog nasljednika Haškog tribunala, pred kojim se u Karadžićevom predmetu vodi postpak po žalbama.

Govoreći o svom zdravlju, Karadžić je rekao da se osjeća bolje i da je zadovoljan odnosom koji prema njemu ima osoblje u sudskom pritvoru.

Na ranijim statusnim konferencijama, Karadžić se nekoliko puta požalio da mu se zdravstveno stanje pogoršalo tokom godina provedenih pod pritvorskim režimom života. On je ponovio da problem vidi u holandskim propisima po kojima radi zdravstvena služba u pritvoru.

Karadžić je još jednom zatražio da mu bude omogućeno da u pritvoru koristi prenosni računar, zato što ima bolove u leđima usljed višesatnog sjedenja za stacionarnim kompjuterom. Uz to, Karadžić je ponovio i zahtjev da mu se dozvoli pristup internetu i Skypeu, kako bi lakše došao do materijala za rad i komunicirao s porodicom.

Karadžić je sugerisao i da se, usljed pritvorske izolovanosti, osjeća kao da je osuđen na smrt.

Kako je najavio sudija Meron, o Karadžićevim zahtjevima da dobije laptop i internet ubrzo će se izjasniti sudski sekretarijat.

Sljedeća rasprava o stanju u postupku protiv Karadžića mora biti održana u roku od 120 dana od današnje.

Haški tribunal je u martu prošle godine, Karadžića nepravosnažno osudio na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progon muslimanskog i hrvatskog stanovništva širom BiH, terorisanje civila u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Istom presudom je oslobođen krivice za genocid počinjen 1992. godine.

Na tu presudu žalbe su uložili i Karadžić i tužioci, a postupak po tim žalbama je u toku pred sudskim Mehanizmom.

Do kraja žalbenog postupka, za koji ne postoji rok, ostaje da sudije prouče pisane žalbe i zakažu usmenu raspravu o njima. Potom će se sudije povući radi odlučivanja o pravosnažnoj presudi Karadžiću.

Karadžić je žalbom tražio da bude oslobođen, a tužioci da mu bude izrečena maksimalna, doživotna zatvorska kazna.

Karadžić je u sudskom pritvoru u Sheveningenu od 30. jula 2008. godine.

 

Radoša Milutinović


This post is also available in: English