Članak

Karadžić: Egzekucije u Kravici

29. Marta 2012.00:00
U nastavku suđenja pred Haškim tribunalom, Radovan Karadžić ustvrdio je da je broj Bošnjaka koje su snage bosanskih Srba 13. jula 1995. godine ubile u selu Kravica “uvećan za deset puta”, sugerišući da je moglo biti najviše 150 žrtava, a ne 1.000, kako pi

This post is also available in: English

še u optužnici.

Unakrsno ispitujući istražitelja Tužilaštva Dušana Janca, Karadžić je rekao da je, prema njegovim informacijama, u Kravici bilo samo 150 zarobljenika. Optuženi je tvrdio i da u Kravici “nije bilo planirane i pripremljene egzekucije”, nego da su zarobljenici ubijeni poslije incidenta u kojem je jedan Bošnjak oteo pušku srpskom stražaru i ubio ga.

Janc je odgovorio da je istragom utvrđeno da je ubijanje počelo poslije tog incidenta.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske i vrhovni zapovjednik Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid nad više od 7.000 bošnjačkih muškaraca koji su strijeljani u danima nakon što je VRS 11. jula 1995. zauzela Srebrenicu.

Prema optužnici, ubistvo 1.000 zarobljenika u skladištu u Kravici bilo je prva u seriji masovnih egzekucija koje su počinile snage pod Karadžićevom kontrolom. Karadžić je optužen i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje međunarodnih vojnika za taoce.

Optuženi je tokom ispitivanja ponovio tvrdnju da su u masovnim grobnicama sa srebreničkim žrtvama bili sahranjeni i bošnjački borci koji su bili ubijeni tokom borbi oko Srebrenice, ali i u ranijim ratnim godinama. Kao primjer, naveo je izjavu svjedoka Janca da su u grobnici u Cerskoj bile pokopane ne samo žrtve iz kravičkog skladišta ubijene 13. jula nego i tijela Bošnjaka zarobljenih na drugim mjestima nakon pada Srebrenice.

Janc je uzvratio da situacija nije “crno-bijela”, objasnivši da u grobnici u Cerskoj nisu bile samo žrtve iz Kravice, nego i iz bratunačke osnovne škole, kao i tijela stradalih duž glavnog puta ka Bratuncu. “Ipak, većina žrtava u toj grobnici je iz Kravice”, kazao je on, naglasivši da su u većini drugih grobnica u Kozluku, na brani u Petkovcima ili na farmi Branjevo bile pronađene isključivo žrtve koje su na tim lokacijama bile i ubijene.

Svjedok je odbacio i Karadžićevu tvrdnju da su poginuli bošnjački borci iz kolone koja se šumom probijala ka Tuzli iz obruča VRS-a oko Srebrenice, bili pokopani u masovne grobnice u okviru zakonitog postupka “asanacije”.
 
Janc je naglasio da ne negira da je bilo Bošnjaka poginulih u borbama, da su neki počinili samoubistva ili stradali u minskim poljima, ali je precizirao da većina tijela nije bila pokopana, već su ostala na tlu.

Nakon što je slovenački policajac Janc završio svjedočenje, počelo je saslušanje zaštićenog svjedoka KDZ-584 na sjednici zatvorenoj za javnost.

Suđenje Karadžiću će se nastaviti u četvrtak, 29. marta.

R.M.

This post is also available in: English