Članak

Josipović i ostali: Opstrukcije dolaska do svjedoka

3. Jula 2018.13:42
Na suđenju za genocid u Srebrenici, Državno tužilaštvo je uložilo transkripte svjedočenja Dragana Obrenovića i Josefa Kingorija pred Haškim tibunalom, a Odbrane su iznijele pitanja koja bi im postavile da su došli svjedočiti u Sud BiH.

Tužilac Ibro Bulić uložio je transkripte svjedočenja Obrenovića koji je u Haagu osuđen na 17 godina zatvora zbog zločina u Srebrenici.

Odbrana Miodraga Josipovića je rekla da su uvrštavanjem ovih transkripata bez mogućnosti unakrsnog ispitivanja povrijeđena prava optuženih, te da postoji “opstrukcija” jer se nikada nije omogućilo direktno komuniciranje s Obrenovićem. Odbrana je istakla i da joj je poznato da se Obrenović nijednom nije pojavio kao svjedok, kao i da s rezervom prihvata njegov iskaz.

“Molimo Sud da dozvoli ako dođemo do Obrenovića da ga dovedemo pred Sud”, kazao je branilac Aleksandar Lazarević.

Lazarević je rekao da bi od Obrenovića tražio da mu potvrdi da je naredio da Dragomir Vasić ili neko drugi iz Ministarstva unutrašnjih poslova dođe u komandu Zvorničke brigade 15. jula 1995. godine. On je istakao i da bi pitao Obrenovića o raspravi s Vasićem o prijetnji naoružane kolone, kao i da potvrdi da je Vasić predložio da se otvori koridor i pusti kolona.

Lazarević bi od Obrenovića tražio da potvrdi i da je Vasić Pandureviću rekao da je “Ljubiša Borovčanin taj koji vodi borbene jedinice i da donosi sve odluke koje se odnose na MUP”.

Odbrana Radomira Pantića bi od Obrenovića insistirala da objasni prisustvo Pantića i Prve čete u Baljkovici, dok bi Odbrana Danila Zoljića od Obrenovića tražila da objasni sistem komandovanja s obzirom na policijske snage koje se pretpočinjavaju.

Za genocid počinjen u Srebrenici, Tužilaštvo BiH tereti Miodraga Josipovića, Branimira Tešića, Dragomira Vasića, Danila Zoljića i Radomira Pantića. Na teret im je stavljeno prisilno premještanje, transport, zarobljavanje, a nekima od njih i pogubljenja muškaraca i dječaka.

Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, kako je navedeno, bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik Centra javne bezbjednosti (CJB) Zvornik, Zoljić komandant posebnih jedinica CJB-a, a Pantić komandir Prve čete posebnih jedinica policije.

Tužilaštvo je uložilo i transkripte svjedočenja Josefa Kingorija iz 2000. Sudsko vijeće je pojasnilo da Kingori nije htio svjedočiti putem videolinka, nego je tražio da mu se “omogući putovanje preko svijeta” kako bi došao u Sud, što Vijeće nije htjelo omogućiti.

Kingorija bi Odbrana Vasića pitala da li je spreman revidirati stav da u enklavi nije bilo oružja, kao i kako je moguće da vojni posmatrač ne primijeti 6.000 naoružanih ljudi.

“Kako je moguće da su sve druge izjave svih holanskih vojnika suprotne onom što on govori”, rekao je Lazarević.

On je istakao da bi Kingorija pitao kako je moguće da pošalje prevodioca Emira Suljagića da izviđa šta se dešava u Srebrenici iako je bio svjestan da ulazi srpska vojska, kao i da li je tačno da je on lično izbacio oca Hasana Nuhanovića iz holandske baze i predao ga srpskim snagama.

Suđenje će se nastaviti 17. jula.

Lamija Grebo