Članak

Josipović i ostali: Odlazak u Potočare iz znatiželje

10. Septembra 2019.12:14
Na suđenju optuženima za genocid u Srebrenici, Odbrana je pročitala iskaz Milisava Gavrića, koji je naveo da je, kao policajac u Bratuncu, samoinicijativno otišao u Potočare 12. jula 1992.

godine.

Odbrana Miodraga Josipovića u spis je uložila iskaze koje je Gavrić dao kao svjedok 2001. i 2007. godine. On je 2008. optužen za zločine u Srebrenici i nije dostupan pravosudnim organima BiH.

Gavrić je ispričao da je bio policajac u Srebrenici i da je 1992. godine prešao u policijsku stanicu u Bratuncu. Naveo je da je 12. jula 1995. čuo za pad Srebrenice i okupljanje stanovništva u Potočarima. Kako je rekao, iz znatiželje je sjeo u svoj automobil i otišao do Potočara, te se nakon izvjesnog vremena vratio.

S Josipovićem su za genocid u Srebrenici optuženi Branimir Tešić, Dragomir Vasić, Danilo Zoljić i Radomir Pantić. Na teret im je stavljeno prisilno premještanje, transport i zarobljavanje bošnjačkog stanovništva, a neki od njih i za pogubljenja muškaraca i žena.

Josipović je, prema optužnici, bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Bratunac, Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu, Vasić komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik zvorničkog Centra javne bezbjednosti (CJB), Zoljić komandant Posebnih jednica policije (PJP) CJB-a, a Pantić komandir Prve čete PJP-a.

Tužilaštvo je napomenulo da ne bi imalo puno pitanja za Gavrića, te ocijenilo iskaz irelevantnim.

Odbrana Vasića navela je brojna pitanja koja bi postavila da je svjedok u sudnici. Gavrića bi pitali da li je mali broj policajaca u Bratuncu bio razlog što tog dana nije otišao na planirani teren, kao i da objasni odlazak u Potočare na svoju ruku.

Svjedoka bi pitali i o dešavanjima u Potočarima i kada je počelo odvajanje muškaraca, kao i da li je na određenom snimku predao raport ministru unutrašnjih poslova u novoformiranoj stanici policije u Srebrenici, a ne komandantu vojske Ratku Mladiću pred zadrugom u Kravici. Mladić je nepravosnažno u Haagu osuđen na doživotni zatvor za genocid u Srebrenici i druge zločine počinjene u BiH, a trenutno očekuje izricanje pravosnažne presude.

Odbrana Zoljića je u spis uložila četiri materijalna dokaza. Kako je kazao branilac Nenad Rubež, ovim dokumentima nastoji da dokaže da Srebrenica nije bila demilitarizovana zona i da je 28. divizija Armije BiH izvodila aktivnosti izvan zone.

Suđenje se nastavlja 24. septembra.

Marija Taušan