Članak

Intervencija Dragana Mektića zbog spornih rješenja

11. Marta 2019.16:38
Na suđenju za zloupotrebe u Službi za poslove sa strancima, Tužilaštvo BiH nastavilo je da prezentuje prisluškivane razgovore o protjerivanju italijanskog državljanina.

Pušteni su pozivi iz decembra 2013. godine tadašnjeg direktora Službe sa poslove sa strancima BiH Dragana Mektića optuženom Borisu Kordiću, koji je bio šef Terenskog ureda ove službe u Mostaru.

Mektić se raspitivao o razlozima protjerivanja italijanskog državljanina Luigija uz petogodišnju zabranu ulaska, navodeći da italijanski ambasador zbog toga alarmira zvaničnike.

Kordić je objašnjavao da su razlozi za tako dugu zabranu ulaska ne samo probijanje roka od 90 dana za boravak nego rad bez dozvole i neodazivanje na pozive inspektora.

Mektić je na to kazao da je praksa da se pet godina zabranjuje ulazak u BiH onima koji predstavljaju prijetnju po nacionalnu sigurnost. Dodao je da nije problem što su protjerali tu osobu, nego što su izrekli dugu zabranu ulaska, kao i što se često obaraju njihova rješenja u žalbenom postupku u Ministarstvu bezbjednosti BiH.

Kordić je odgovorio da su to političke odluke, s čim se Mektić nije složio, navodeći da kazne nisu svedene na razumnu mjeru i da se dovodi u pitanje stručnost Službe za poslove sa strancima.

Dva dana kasnije, nakon što je saznao da je Luigi smješten u Imigracioni centar, Mektić poziva Kordića i govori mu da ne može donijeti dva rješenja – i o protjerivanju i o stavljanju pod nadzor.

“Kako misliš da neko dobrovoljno napusti BiH ako si ga stavio pod nadzor?”, pitao je Mektić.

Kordić tada odgovara da je to u skladu sa zakonom, na šta Mektić kaže da će mu ukinuti ovlaštenja za potpis i da će sve akte morati da šalje u Sarajevo, jer ne zna da radi, kao i da će ga staviti pod inspekcijski nadzor.

Optuženi Kordić je nakon puštanja ovih razgovora citirao zakonsku odredbu koja, prema njegovim riječima, pokazuje da je bio u pravu. Pitao je i da li bi se u Njemačkoj ili Italiji moglo desiti da bh. ambasadori intervenišu po ovim pitanjima kao što se dešava u BiH.

Drugooptuženi Josip Kvesić, koji je bio inspektor u Službi za poslove sa strancima u Mostaru, rekao je da je rješenje o protjerivanju Luigija bilo zakonito.

Kordić i Kvesić su optuženi za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja i iznuđivanje novca od italijanskih državljana radi preuzimanja upravljanja hotelom u Međugorju i nezakonitog sticanja koristi.

Tužilac Kasim Halilčević prezentovao je i više razgovora između Angele Croce i Luce Cobre, koji su se dogovarali o organizovanju sastanka.

Nastavak suđenja je 18. marta.

Marija Taušan