Članak

ICTY: Tolimirovo “ometajuće ponašanje”

30. Juna 2008.00:00
Predraspravno vijeće ICTY-a upozorilo Zdravka Tolimira da će ga, ukoliko nastavi ometati tok postupka, lišiti prava na samozastupanje.

This post is also available in: English

Na četvrtoj statusnoj konferenciji prije početka suđenja Zdravku Tolimiru, Predraspravno vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) upozorilo je optuženog da će, ukoliko nastavi ometati tok postupka, dobiti pravnog zastupnika.

Predraspravno vijeće Tolimiru je dalo rok do 4. jula da promijeni svoje “ometajuće ponašanje”, te prihvati materijal koji mu Tribunal uručuje, jer u protivnom neće moći sâm sebe zastupati.

Haško tužilaštvo smatra da je Tolimir, bivši zamjenik komandanta za obavještajno-sigurnosne poslove Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), odgovoran za genocid, odnosno istrebljenja, ubistva, progone, prisilno premještanje i deportaciju Bošnjaka sa područja Srebrenice i Žepe.

Tolimir je uhapšen 31. maja 2007. na području općine Bratunac, a u Tribunal u Haagu prebačen je 1. juna iste godine.

Od jula 2007. on odbija prihvatiti dokumente koji mu se podnose, zahtijevajući da budu na ćirilici i “čisto srpskom” jeziku, te tvrdeći da “ne čita i ne razumije” latinicu. Kako je saopćeno na ovom ročištu, iz istih razloga je odbio prihvatiti i audiomaterijal. Predraspravno vijeće je u decembru 2007. godine odbilo ovaj zahtjev optuženog, a odluku je podržalo i Apelaciono vijeće u martu i junu 2008. godine.

“Prošlo je više od godinu dana od hapšenja, a uopće nismo napredovali u pripremi ovog predmeta da bismo ga izveli na suđenje. Ako i dalje nastavite da odbijate materijal – a to činite već godinu dana bez obzira na odluke Tribunala – onda to predstavlja priličnu i upornu opstrukciju postupka”, istakla je sutkinja Kimberly Prost.

Prost je još dodala da pravo na samozastupanje “nije apsolutno”, te da se ono može ukinuti ukoliko optuženi “opstruiše ekspeditivno vođenje suđenja”.

“Vaše ponašanje ometa tok suđenja, to je očigledno. Sada vam dajemo posljednju šansu. Sve dok ne donesete odluku o dokumentima, nemamo drugih tema i drugih pitanja. Danas je vrijeme da se pitanje jezika riješi jednom i zasvagda”, rekla je Prost.

Sutkinja je pružila priliku Tolimiru da govori o uslovima u pritvoru ili zdravstvenom stanju, što je optuženi dva puta zanemario, nastavljajući govoriti o pitanju jezika.

“Želim da se na zapisnik konstatuje da se optuženom zabranjuje da kaže bilo šta o predmetu. Ja ne ignorišem odluke suda i do sada ih nisam ignorisao, nego sam se upravo ponašao u skladu sa pravilnikom koji kaže da optuženi ima pravo da se koristi svojim jezikom i ima pravo na prevodioca. Moj maternji jezik nije jezik na kojem su mi dati materijali i na kojem mi se obraćaju u sudu”, rekao je Tolimir.

Prost nije dozvolila optuženom ni njegovom pravnom savjetniku Aleksandru Gajiću – koji se uz njega pojavio na ročištu – da iznose dalje argumente o ovom pitanju, navodeći da su iste primjedbe više puta unesene u zapisnik.

This post is also available in: English