Članak

Hodžić i ostali: Pokretanje istrage zaslugom osumnjičenog

25. Februara 2010.15:27
Tužilaštvo BiH je podnijelo prijedlog za produženje pritvora Zulfikaru Ališpagi zbog sumnji da je sudjelovao u zločinima u selu Trusina, a Odbrana te razloge ocjenjuje “nedovoljnim” i predlaže izricanje mjera zabrane.

This post is also available in: English

Sudsko vijeće će odluku donijeti naknadno.

Prijedlog o produženju pritvora Zulfikaru Ališpagi zvanom “Zuka” Državno tužilaštvo temelji na postojanju osnovane sumnje da je sudjelovao u zločinu u selu Trusina, te zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke ili saučesnike, kao i zbog mogućnosti da bi boravkom na slobodi narušio javni red.

Tužilaštvo smatra da su razlozi za produženje pritvora opravdani, dok Odbrana osumnjičenog Ališpage ističe da su “nedovoljni i neuvjerljivi”, te da se trebaju odrediti mjere zabrane.

Ališpago se sumnjiči da, kao komandant Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), nije učinio “nužne i razumne mjere” i kaznio pripadnike svoje jedinice koji su 16. aprila 1993. godine izvršili napad ne selo Trusina (općina Konjic). Prilikom tog napada ubijeno je 19 civila i tri pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Po nalogu Tužilaštva BiH, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su uhapsili Ališpagu 1. februara 2010. godine, od kada se nalazi u pritvoru.

Asim Crnalić, Ališpagin branilac, tvrdi da Tužilaštvo BiH ne posjeduje “odgovarajuće dokaze” o njegovom učešću ili znanju da se zločin desio, te predlaže određivanje jemstva u novcu i nekretninama kako bi dokazali da osumnjičeni nema namjeru pobjeći iz BiH.

“Gospodin Zulfikar Ališpago je duže vrijeme surađivao s Tužilaštvom BiH i znao je da se vodi istraga protiv njega, ali nije pobjegao. (…) Smatram da stajalište Tužilaštva o mogućem narušavanju javnog reda ima političku konotaciju jer ističe da su u zločin u Trusini – koji Odbrana ne spori – bili umiješani najviši dužnosnici civilnog i vojnog vrha, a pri tome ne navode o kojim osobama je riječ”, kazao je Crnalić.

Vijeću se obratio i osumnjičeni Ališpago, koji je kazao da on nije komandovao Specijalnim odredom u vrijeme napada na Trusinu, nego da je nad tom jedinicom nadležnost imao Nihad Bojadžić. Također je dodao da je zahvaljujući pomoći koju je pružio Tužilaštvu i pokrenuta istraga za zločine u tom selu.

“Mislim da je kompletna istraga moja zasluga, a iako sam znao odranije da sam osumnjičen za zločine u Trusini, nisam pobjegao”, rekao je Ališpago.

Zbog sumnji da je sudjelovao u istim zločinima, u novembru 2009. godine uhapšen je i Nihad Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” ABiH.

Po nalogu Tužilaštva BiH također su uhapšeni i Mensur Memić, Dževad Salčin, Senad Hakalović, Jusuf Hadžajlija i Nedžad Hodžić. Osumnjičeni su bili pripadnici Specijalnog odreda i 45. brdske brigade ABiH “Neretvica”.

Prema pisanjima medija, u Sjedinjenim Američkim Državama uhapšeni su i Rasema Handanović i Edin Džeko, koji se također sumnjiče za sudjelovanje u istom zločinu.

This post is also available in: English