Članak

Grubeša najavio odgovor na Brammertzov dopis

13. Novembra 2018.16:27
Ministar pravde Josip Grubeša najavio je da će odgovoriti glavnom tužiocu Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS) Sergeu Brammertzu nakon dopisa, povodom Rješenja kojim je Marku Radiću dopušten transfer na dalje izdržavanje kazne u Hrvatsku.

Radić je zbog zločina protiv čovječnosti počinjenog na području Mostara u zatvoru trebao biti do 2027. godine po presudi Suda BiH, ali će po novoj presudi Županijskog suda u Zagrebu izaći na slobodu do kraja ove godine.

Presudom ovog Suda mu je smanjena kazna s obzirom da se udruženi zločinački poduhvat kao institut ne priznaje u Hrvatskoj.

Brammerz je u pismu podsjetio da Radićev predmet spada u slučajeve “Kategorije 2” koje je Ured glavnog haškog tužioca proslijedio Tužilaštvu BiH, ali i najavio kako je u obavezi da informacije oko ovog slučaja uključi u naredni izvještaj Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda (UN).

Grubeša je novinarima najavio kako će tokom dana sastaviti relevantan odgovor i uputiti ga Brammertzu, ali i članovima Vijeća sigurnosti.

“Ako će se već raspravljati o spomenutoj tematici, smatram, pošto tamo ne mogu biti, da bi drugi članovi Vijeća sigurnosti trebali imati moj stav o tome, odnosno stav BiH zašto se to dogodilo i kako je došlo do toga transfera”, kazao je Grubeša.

Brammertz je u pismu tražio informacije, između ostalog, da li je Ministarstvo pravde bilo unaprijed obaviješteno da se kazna Radiću može ili da će biti smanjena nakon prijenosa u Hrvatsku.

Ministar Grubeša danas nije odgovorio na pitanje iz dopisa da li je Ministarstvo zatražilo i dobilo uvjeravanja da će Hrvatska kaznu izvršiti onako kako je presudilo Apelaciono vijeće Suda BiH.

Ministar je pojasnio da se tu se radi o reciprocitetu, odnosno o povjerenju država u susjedno pravosuđe.

“Imali smo primjere u BiH gdje su se presude iz Hrvatske također priznavale, odnosno davale zakonske kazne kako su propisane našim zakonodavstvom”, dodao je Grubeša.

Govoreći o konkretnom slučaju, Grubeša kaže da se radilo na osnovu sporazuma između BiH i Vlade Republike Hrvatske u kojem je jasno rečeno koji su to kriteriji za upućivanje osuđenika na izdržavanje kazne u druge zemlje.

“Spomenuti predmet nije jedini kojeg je Ministarstvo pravde radilo. Bilo je na stotine takvih transfera i nikad nije bilo nikakvih problema. Uvijek se priznavala presuda suda zemlje u koju osuđenik i odlazi”, dodao je Grubeša.

Brammertz je između ostalog, u pismu u kojem traži pojašnjenja, naveo i da će ovaj slučaj vjerovatno potkopati povjerenje žrtava i javnosti u Ministarstvo pravde i pravosudni sistem.

Sud BiH je Radića u martu 2011. osudio na 21 godinu zatvora, a u kaznu mu je uračunato i vrijeme koje je, od 2. juna 2006., proveo u pritvoru. Osuđen je zbog krivičnog djela “zločin protiv čovječnosti” po Krivičnom zakonu BiH.

Kako je utvrđeno presudom Suda BiH, Radić je od jula 1993. do marta 1994. – u svojstvu zapovjednika Prve bjelopoljske bojne u sklopu Druge brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i kao osoba odgovorna za dio područja Bijelog Polja, uključujući i selo Vojno – učestvovao u formiranju zatvora, naredio nezakonito hapšenje i zatvaranje više desetina bošnjačkih civila, žena, djece i staraca, te je učestvovao u zločinima u logoru.

Početkom oktobra ove godine, ministar Grubeša odobrio je Radićev zahtjev da kaznu izdržava u Hrvatskoj, nakon čega je Županijski sud donio odluku kojom se smanjuje kazna zatvora.

 

    Haris Rovčanin