Članak

Sarić: Optuženi u julu bio na terenu u Vogošći

17. Oktobra 2016.17:09
Na suđenju za genocid u Srebrenici, prvi svjedok Odbrane je kazao da je u julu 1995. optuženi Goran Sarić bio na području Vogošće i Srednjeg.

Vitomir Kapuran je kazao da je u julu 1995. bio pomoćnik komandanta za logistiku pri Specijalnoj brigadi policije. Kako je kazao, komandant brigade je bio Sarić, a pod komandom brigade djelovalo je šest odreda smještenih na Jahorini, u Šekovićima, Trebinju, Janji, Doboju i Banja Luci.

Kapuran je naveo da su se odredi, kada su bili na terenu, pretpočinjavali Vojsci Republike Srpske (VRS), odnosno jedinici vojske u čijoj su zoni odgovornosti bili.

Kapuran je rekao i da su pripadnici Specijalne brigade policije bili jednoobrazno obučeni, da su imali prepoznatljive oznake i ambleme koji su sačinjavali broj po kome se moglo znati iz kojeg je odreda pripadnik.

On je također kazao da se Prvi odred nalazio na Jahorini, u hotelu “Košuta”. Prema njegovim riječima, od juna i jula 1995. na toj planini se nalazila pozadinska baza, ali komanda Specijalne brigade policije nije nikada imala veze sa kampom za obuku snaga policije.

“To je centar formiran od strane MUP-a i o tome ništa ne znam”, naveo je Kapuran.

On je kazao da je on od 5. do 25. jula 1995. bio u bazi u Janji, te da je samo dva dana po naređenju komandanta Sarića otišao obaviti neke poslove u Vogošću.

“U tom periodu Goran Sarić je bio na terenu u Srednjem i Vogošći”, kazao je Kapuran.

Odgovarajući na pitanja Sudskog vijeća, svjedok je kazao da ne može sa sigurnoću tvrditi da je Sarić sve vrijeme bio u Srednjem i Vogošći, ali da “prema svim informacijama jest”.

Sarić je optužen da je počinio genocid kao komandant Specijalne brigade policije Republike Srpske (RS). Tužilaštvo BiH ga tereti da je u julu 1995. komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju, te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni na području Srebrenice.

Kapuran je kazao da nije znao da je zamjenik komandanta brigade Ljubomir Borovčanin bio u Srebrenici, te da je to saznao po primanju depeše o njegovom imenovanju za komandanta združenih snaga. Također je negirao da je imao saznanja o odlasku Drugog odreda iz Šekovića u Bratunac, kao i o odlasku Odreda specijalne jedinice iz Janje u Zvornik u julu 1995.

Borovčanina je Haški tribunal osudio na 17 godina zatvora za zločine u Srebrenici.

Prije saslušanja svjedoka, Sarićev branilac Aleksandar Lazarević je u uvodnoj riječi Odbrane najavio da će saslušati samo dva svjedoka, kako bi Vijeće stvorilo širu sliku o događajima iz jula 1995., kao i o ponašanju pojedinaca, a ne samo njegovog branjenika.

On je dodao da Sarić, kao i njegova Odbrana, niti jednog momenta nisu osporavali zločine u Srebrenici.

“Bilo bi nepristojno zatvoriti oči pred onim što se desilo. Mi se nećemo praviti ludi”, rekao je Lazarević.

On je najavio niz materijalnih dokaza koji će govoriti o “generalu Sariću i njegovom školovanju”, o zakonima i propisima koji su vrijedili za policiju i vojsku u periodu optužnice, kao i o postojanju vojne jedinice u Srebrenici u julu 1995.

“To su dokumenti o 28. diviziji. U optužnici se navode ubistva dječaka i muškaraca. Da se razumijemo, niko nije smio nikoga da strijelja, ali kada je riječ o zarobljavanju nije svejedno da li se radi o vojnicima ili civilima”, kazao je Lazarević.

Lazarević je dodao da je optužnica protiv Sarića zasnovana na pretpostavkama jer je on “general i komandant i da se onda podrazumijeva da on nešto zna”.

Na ročištu zakazanom za 31. oktobar, planirano je saslušanje drugog svjedoka Odbrane – Neđe Ikonića, koji je pravosnažno oslobođen optužbi za genocid u Srebrenici.

 

Džana Brkanić