Članak

Godinjak i ostali: Srpski narod “ogorčen” na optuženog

12. Decembra 2017.11:47
Na suđenju za zločine počinjene na području Trnova, Državno tužilaštvo je uložilo materijalne dokaze, među njima i dokumente u kojima se traži da se Edhem Godinjak smijeni s funkcije načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB).

Tužilaštvo je uložilo više od 20 materijalnih dokaza, među kojima su bili i zapisnici sa sastanka opštinskog odbora Srpske demokratske stranke (SDS) Trnovo i Kriznog štaba iz marta 1992. godine, gdje se tražila smjena načelnika SJB-a Edhema Godinjaka.

U njima se, kako je istaklo Tužilaštvo, navodi da se smjena traži jer je “svojim ponašanjem doprinio da se dešavaju negativne stvari”, a između ostalog je i cjelokupnu opremu stavio u službu pomaganja muslimanskom narodu na barikadama.

“Konstatovano je da je srpski narod ogorčen na njegovo ponašanje”, rekla je tužiteljica Vesna Ilić.

Edhemu Godinjaku, Medarisu Šariću i Mirku Bunozi se sudi za zločine nad zarobljenicima i civilima na području Trnova. Na teret im je stavljeno učešće u zločinačkom poduhvatu s ciljem ubijanja i zatvaranja Srba u selima na području Trnova. Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik SJB-a Trnovo, Šarić komandant Štaba Teritorijalne odbrane (TO), a Bunoza komandant jedinica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS).

Uložen je i izvještaj opštinskog štaba TO-a o aktivnostima SJB-a Trnovo do 31. maja 1992. godine, kao i rješenje Ratnog predsjedništva Opštine Trnovo od 12. juna 1992. o formiranju Štaba TO-a Trnovo i imenovanju Medarisa Šarića za komandanta Štaba TO-a.

Odbrane su na neke dokaze istakle prigovore relevantnosti i autentičnosti.

Suđenje će se nastaviti 9. januara 2018. godine.

Lamija Grebo