Članak

Godinjak i ostali: Imenovanje i smjena u junu 1992.

28. Augusta 2018.17:10
Svjedok Odbrane Edhema Godinjaka rekao je na suđenju za zločine počinjene na području općine Trnovo da je optuženi u junu 1992. godine imenovan za vršioca dužnosti komandanta Odbrane grada, ali je smijenjen nekoliko dana kasnije.

Esad Velić, sekretar Ratnog predsjedništva, izjavio je da su uslovi na području Trnova bili teški zbog velikog priliva izbjeglica, loše komunikacije i nemogućih uslova za rad.

Prema Velićevim riječima, Predsjedništvo je 29. maja 1992. donijelo odluku o formiranju Štaba Teritorijalne odbrane, prije napada na Trnovo zbog situacije koja je vladala u drugim općinama u Sarajevu i Istočnoj Bosni.

“Srpske snage su izvršile napad na Trnovo 31. maja 1992. godine. Sav narod se povukao u sela iznad Trnova. Haos je to bio. Na Trebečaju su bile sjednice. Edhem Godinjak je 6. juna 1992. imenovan za vršioca dužnosti komandanta odbrane, ali je 11. juna razriješen sa te dužnosti, a za komandanta je postavljen Medaris Šarić”, kazao je Velić.

Dodao je da je sjedište Predsjedništva nakon napada iz Šabića premješteno u Olimpijsku kuću na Bjelašnici.

Istaknuo je da je do “oslobođenja Trnova” došlo krajem jula 1992., nakon čega je sjedište Predsjedništava bilo u Trnovu.

“Čim su se stvorili uslovi vratili smo se u grad Trnovo da se uspostave legalni organi vlasti”, rekao je Velić.

Naglasio je da je Stanica javne bezbjednosti (SJB) nakon zauzimanja Trnova od srpskih snaga postojala na papiru, jer je donesena odluka da se sve jedinice pretpočine oružanim snagama u borbenim dejstvima.

“U augustu 1992. godine konstatovali smo da je krajnje vrijeme da policija obavlja svoju ulogu bezbjednosti. Mislim da je tad Stanica počela s radom”, kazao je Velić i pojasnio da je Godinjak bio načelnik Stanice javne bezbjednosti.

Velić je potvrdio da je vodio zapisnik koji mu je prezentovan, a na kojem je navedeno da je Godinjak tražio 275 aktivnih i rezervnih pripadnika policije, s obzirom da je imao 55 policajaca od kojih se veliki broj povlači na liniju odbrane.

Godinjaku, Šariću i Mirku Bunozi se sudi za zločine počinjene nad zarobljenicima i civilima na području Trnova. Na teret im je stavljeno učešće u zločinačkom poduhvatu s ciljem ubijanja i zatvaranja Srba u selima na području Trnova. Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik SJB-a Trnovo, Šarić komandant Štaba TO-a, a Bunoza komandant jedinica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS).

Nastavak suđenja zakazan je za 18. septembar.

 

Albina Sorguč