Članak

Garić: Optuženi kod škole u Lukama

31. Januara 2019.14:57
Nekadašnji zamjenik komandanta za obavještajno-bezbjednosne poslove Vlaseničke brigade je izjavio da je Interventni vod optuženog Rade Garića bio smješten u školi u Lukama kod Vlasenice, ali da oni u julu 1995. godine nisu učestvovali u odvođenju muškaraca.

Milenko Kumlenović je kazao da je u julu 1995. bio angažovan u Vlaseničkoj brigadi Vojske Republike Srpske (VRS) na poslovima zamjenika komandanta za obavještajno-bezbjednosne poslove, čiji komandant je bio Mile Kosorić.

Naveo je da je brigada imala šest četa i dva Interventna voda. U julu iste godine, dodao je da je optuženi Rade Garić bio komandant jednog od vodova, dok je u drugom bio Vlado Jokić. Prema njegovim riječima, zadaci Interventnih vodova u tom periodu su bili obezbjeđenje zatvorenika u selu Luke kod Vlasenice, gdje je od ranije bio stacioniran Garićev vod.

Govoreći o događaju u Srebrenici, svjedok je istakao da nije bio prisutan kada su počele razmjene civila, a po povratku u Vlasenicu naveo je da je vidio prolazak vozila u kojima su bili civili. Kako je rekao, u komandi brigade mu je rečeno da je počela evakuacija civila.

Samoinicijativno je, kazao je on, ušao u jedan od autobusa koji je prevozio civile i otišao u Luke gdje je vidio veliki broj poznatih i nepoznatih vojnika, dok su žene i djeca prolazili prema Kladnju, a muškarce su odvajali i sprovodili u školu. Na tom mjestu, pojasnio je da je vidio Kosorića, generala Zdravka Tolimira, a u toku dana je kod škole vidio Garića i njegove vojnike iz voda.

“Vidio sam kad civili izlaze iz vozila. Muškarce su odvajali u školu. Odvajali su prvo iz glavnog štaba, poslije Vojna policija. Kosorić je rekao da imaju naređenje jer će im trebati muškarci za razmjenu. Garića sam vidio kod škole, nisam ga vidio da direktno ulazi u autobus ili da nešto radi. Znam da je u jednom trenutku pokazivao novac i zlato u šakama. Kasnije sam saznao da je to pokupljeno od ljudi”, posvjedočio je on, dodavši da je naredba o odvajanju muškaraca došla “s vrha” i nije vidio da je Garić uzimao nakit i novac.

Gariću se stavlja na teret da je od aprila do kraja 1992. na području opštine Vlasenica počinio progon bošnjačkog civilnog stanovništva i to ubistvima, mučenjem, silovanjem, prisilnim nestancima, oduzimanjem slobode te nanošenjem fizičkih i psihičkih povreda.

On se tereti i da je za vrijeme širokog i sistematskog napada – koji je u periodu od 6. jula do augusta 1995. bio usmjeren protiv civilnog bošnjačkog stanovništva Zaštićene zone Ujedinjenih nacija (UN) Srebrenica – počinio progon u svojstvu komandira Interventnog voda u sastavu Vlaseničke brigade.

Svjedok je kazao da je tog dana, u večernjim satima, otišao do škole kada je bio sukob između Garića i Jokića, pojasnivši da između njih od ranije postoji netrpeljivost i problemi u vezi sa zatvorenicima, pretresom i oduzimanjem njihovih stvari.

“Kao Jokićevi ljudi su htjeli da spriječe uzimanje stvari… Vlado mi je rekao da pokušava da zaštiti zatvorenike od uzimanja stvari… Čuo sam da je Garić tražio novac i da su na nekim muškarcima zbog toga bile povrede – povrede od maltretiranja i pokušaj iznude novca”, pojasnio je Kumlenović.

Svjedok je naveo da u Lukama ostaje do navečer, kada je došao kamion Vlaseničke brigade po muškarce iz škole. Kako je kazao, vojni policajci su ih izvodili iz škole do kamiona. Kada je to završeno, Kumlenović je istakao da je s njima i vojnom policijom krenuo do Vlasenice, a da su Garić i njegov vod ostali u školi.

Putujući prema Vlasenici, svjedok je opisao da su skrenuli s puta uz brdo i da su se zaustavili. Iza kamiona je nastala pucnjava, a jedan od muškaraca je pobjegao. Kada je prišao, opisao je da su zarobljenici već bili mrtvi i pretreseni, ispričao je svjedok.

Suđenje se nastavlja 7. februara.

 

Emina Dizdarević Tahmiščija