Članak

Kraj suđenja Radovanu Stankoviću

3. Novembra 2006.08:25
Optuženi za ratne zločine u Foči, Sarajevu, srednjoj Bosni, Hercegovini i Bosanskoj Krajini sljedeće sedmice će se naći pred Sudom BiH.

This post is also available in: English

Pred sudijama Odjela za ratne zločine naredne sedmice će pojaviti sedam optuženika koji su prebačeni iz Haga, te dvojica protiv kojih je optužnica podignuta u Sarajevu.

U ponedjeljak 6. novembra, čitanjem optužnice i iznošnjem uvodnih riječi,počet će proces protiv Momčila Mandića, najviše rangiranog zvaničnika u Vladi Radovana Karadžića protiv kojeg je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu.

Mandića državno tužilaštvo tereti za ratni zločin i zločin protiv čovječnosti koje je počinio dok je obnašao funkciju pomoćnika ministra za unutrašnje poslove a kasnije ministra pravde  ratne Vlade bosanskih Srba.

Početak iznošenja dokaza Tužilaštva, koje bi trebalo trajati 17 radnihdana, zakazano je za 13. novembar.

Za 6. novembar zakazana je još jedna statusna konferencija prije početka suđenja Željku Mejakiću, Momčilu Grubanu, Dušanu Fuštaru i Dušku Kneževiću. Sva četvorica su optužena za zločine počinjene u logorima Omarska i Keraterm kraj Prijedora.

Kako je Sud prije objavio,čitanje optužnice i izvođenje uvodnih riječi obje strane bit će 14. novembra, a početak dokaznog postupka Tužilaštva je 23. ovog mjeseca.

Na statusnoj konferenciji u ponedjeljak bi trebale biti donesene odluke vezane za usvajanje dokaza utvrđenih pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) te pitanja mjera zaštite svjedoka.

Mejakić, Gruban, Fuštar i Knežević se terete da su od 30. aprila 1992. godine pa do kraja te godine,prisilno zarobljavali i odvodili civile sa područja Prijedora u logore Omarska, Keraterm i Trnopolje, čime su počinili zločin protiv čovječnosti.

Tužilaštvo BiH, predvođeno tužiocem Peter Kiddom, najavilo je da namjerava ispitati oko 56 svjedoka, zašto će im biti potrebno oko 34 dana.

Iz Suda BiH su najavili da će u ponedjeljak biti održana još jedna statusna konferencija prije početka suđenja Pašku Ljubičiću, bivšem komandiru VI bataljona Vojne policije Hrvatskog vijećaobrane (HVO).

Sredinom oktobra Tužilaštvo je zatražilo da se Ljubičiću produži pritvor za još dva mjeseca jer još uvijek nije uspjelo prilagoditi hašku optužnicu domaćem zakonu.

Paško Ljubičić je iz Haga prebačen u Sarajevo 22. septembra. Tamošnje tužilaštvo ga je teretilo da je 1993.godine, zajedno sa pripadnicima svoje jedinice, učestvovao u napadu na Vitez i okolna sela. U ovom napadu je ubijeno više od 100 Bošnjaka civila, veliki broj je pritvoren i mučen, a imovina im je uništavana. U napadu na selo Ahmići srušene su i dvije džamije.

Naredne sedmice, 7. novembra, odbrana RadovanaStankovića iznijet će svoje završne riječi. Tužilaštvo je isto uradilo 27.oktobra kada su zatražili da ga Sud proglasi krivim za zločin protiv čovječnosti.

Prema postojećem zakonu, presuda bi trebala biti izrečena u roku od tridana nakon izricanja završnih riječi obje strane. Ovo će biti sedma presuda izrečena pred Odjelom za ratne zločine u BiH.

Radovan Stanković je optužen da je od augusta do oktobra 1992. godine, napodručju Miljevine, općina Foča, kao pripadnik Miljevinskog  bataljona pod komandom Pere Eleza, sudjelovao u odvođenju civila u logore i pritvore i to u Motelu Miljevini, Buk Bijela i srednjoškolski centar u Foči, te sali Partizan.

Također se tereti da je učestvovao u zlostavljanju zatočenih civila, te silovanjima i zlostavljanjima žena, djevojaka i djevojčica zatočenih u logoru za žene, takozvanoj Karaman kući.

Suđenje Radovanu Stankoviću, osimsem u završnoj fazi, bilo je zatvoreno za javnost, a optuženi već mjesecima odbija kontakt bilo sa svojom odbranom, bilo sa Tužilaštvom ili Sudom.

Svi svjedoci koji su se pojavili imali su zaštitne mjere. Među svjedocima su bile i nekadašnje zatočenice iz Karaman kuće.

Od 10 svjedoka Tužilaštva, tri su svjedokinje izjavile da ih je silovao Radovan Stanković.

Stankovića je SFOR uhapsio 9.jula 2002. godine, nakon čega je prebačen u pritvorsku jedinicu u Hagu. Predmet je ustupljen ovdašnjem Sudu početkom septembra 2005. godine, a optužnica je prilagođena i potvrđena od Suda BiH u decembru prošle godine.

U srijedu i četvrtak, odnosno 8. i 9. novembra, nastavlja se dokazni postupak odbrane Gojka Jankovića izvođenjem još četiri svjedoka.

Ovo je drugi dan iznošenja dokaza odbrane. Sredinom oktobra iskaze je dalo sedam svjedoka. Četiri su svojim svjedočenjem trebala dati alibi Jankoviću i to za 3. i 4. juli, te 31. oktobar 1992. godine kada su se, prema navodima optužnice, desili neki od zločina koji mu se stavljaju na teret.

Prema navodima optužnice, 3. jula 1992. godine Gojko Janković je komandovao grupom vojnika koja je izvršila napad na selo Kremenik, u blizini Foče kada su neki civili ranjeni, jedna grupa ubijena, a žene i djeca zarobljeni.

U optužnici stoji i da je krajem oktobra ili početkom novembra 1992.godine, Janković zajedno sa haškim optuženicima Draganom Zelenovićem i Jankom Janjićem, iz logora za žene poznatog kao Karamanova kuća u Miljevini izveo tri zatočenice, među kojima jednu 12 godišnjakinju, te su ih odvezli u stan u Foči,  a potom ih silovali.

Tri svjedokinje odbrane su govorile o karakteru optuženog, te o djevojkama koje su tvrdile da su bile zatočene u kuću u Foči koja je bila pod kontrolom optuženog, i koje su se pojavile kao zaštićene svjedokinje Tužilaštva.

Naredne sedmice, 6. i 7. novembra, nastavit će se suđenje Nikoli Andrunu, bivšem zamjeniku zapovjednika logora Gabela koji je formiralo i držalo pod kontrolom Hrvatsko vijeće obrane (HVO) u toku 1993. godine. Zatočenici su bili većinom muškarci Bošnjaci.

Odbrana je počela iznositi svoje dokaze ispitivanjem prvih svjedoka. Cilj branitelja je negirati navode optužbe da je Andun imao moć donošenja odluka ulogoru.

This post is also available in: English