Članak

Sljedeće sedmice: Presuda za zločine u prijedorskim logorima

23. Maja 2008.00:00
Naredne sedmice u Sarajevu će biti izrečena presuda Željku Mejakiću, Momčilu Grubanu i Dušku Kneževiću.

This post is also available in: English

Pred Odjelom za ratne zločine Suda BiH, u petak, 30. maja, bit će izrečena presuda Željku Mejakiću, Momčilu Grubanu i Dušku Kneževiću, optuženima za zločine u logorima Omarska i Keraterm.

Tužilaštvo smatra da je ova trojka od maja do augusta 1992. godine učestvovala u udruženom zločinačkom poduhvatu koji se ogledao u ubistvima, silovanjima, premlaćivanjima i prisilnim zatvaranjima Bošnjaka i Hrvata u logore Omarska i Keraterm.

U završnoj riječi predstavnici Optužbe su tražili kaznu dugotrajnog zatvora, dok su Odbrane kazale kako smatraju da navodi optužnice nisu dokazani te da njihovi klijenti trebaju biti oslobođeni.

Naredne sedmice, u ponedjeljak, 26. maja, pred sudijama će se ponovo pojaviti i Dušan Fuštar, nekadašnji vođa straže u prijedorskom logoru Keraterm, koji je u aprilu 2008. priznao krivicu te je osuđen na devet godina zatvora. Sud će odlučivati o njegovom pritvoru.

U ponedjeljak, 26. maja, novi svjedoci Optužbe pojavit će se na suđenju Krsti Saviću, bivšem načelniku Centra javne bezbjednosti Trebinje, i Milku Mučibabiću, policajcu, koji su optuženi za ubistva, zlostavljanje i zatvaranja nesrba sa područja Nevesinja, Kalinovika, Gacka i Bileće.

Istog dana, a potom u srijedu i četvrtak, 28. i 29. maja, nastavlja se dokazni postupak Tužilaštva protiv Ratka Bundala, Neđe Zeljaje i Đorđislava Aškrabe, optuženih za zločine počinjene 1992. i 1993. godine na području Kalinovika. Prvog dana Tužilaštvo bi trebalo okončati ispitivanje svjedokinje Dike Suljić, koja je govorila o svom zatočeništvu, te smrti svog muža i sina u Kalinoviku.

Sudsko vijeće koje zasjeda na suđenju Sretenu Lazareviću, Draganu Stanojeviću, Miletu Markoviću i Slobodanu Ostojiću, u utorak, 27. maja, saslušat će nalaze i mišljenje vještaka o tome da li je Jusuf Omerović, svjedok Tužilaštva, sposoban da svjedoči, te da li trećeoptuženi Marković – čija Odbrana tvrdi da mu je neophodna hospitalizacija – može pratiti suđenje.

Omerovića, koji je dva puta odbio svjedočiti, na Sud nije mogla privesti ni Sudska policija. Nakon što sasluša nalaz vještaka, Sudsko vijeće će donijeti odluku o daljnjem toku suđenja četvorici bivših pripadnika rezervnog sastava policije u Zvorniku koji su optuženi za zločine počinjene tokom 1992. godine u logorima na području ove općine.

Obnovljeno suđenje Nikoli Andrunu za zločine počinjene u logoru Gabela u Čapljini, nastavit će se 27. i 30. maja. Andrun je prvostepenom presudom osuđen na 13 godina zatvora, ali je Apelaciono vijeće Suda BiH poništilo presudu i odredilo ponovno održavanje pretresa.

Tužilaštvo će 27. i 28. maja saslušati nove svjedoke na suđenju Gojku Kličkoviću, Jovanu Ostojiću i Mladenu Drljači, bivšim visokim funkcionerima Srpske demokratske stranke (SDS), Kriznog štaba, te Vojske Republike Srpske (VRS) optuženima za zločine počinjene na području Bosanske Krupe tokom 1991. i 1992. godine.

U srijedu i četvrtak, 28. i 29. maja, nastavit će se suđenje Ivici Vrdoljaku, kojeg Državno tužilaštvo tereti da je tokom 1992. godine nečovječno postupao prema Srbima zatočenim u različitim objektima na području Dervente i Bosanskog Broda.

Za iste dane planiran je i nastavak tri suđenja jedanaestorici optuženih za genocid u Srebrenici. Sudsko vijeće podijelilo je predmet Kravica na odvojene procese protiv Miloša Stupara i ostalih osam optuženih; Petra Mitrovića, te Miladina Stevanovića, kako bi sve Odbrane unakrsno ispitale dvojicu optuženih koji su Tužilaštvu tokom istrage dali izjave o svom učešću u strijeljanju više od 1.000 Srebreničana u Kravici.

U prvom postupku – Miloš Stupar i ostali – devet Odbranâ će imati mogućnost unakrsnog ispitivanja Mitrovića i Stevanovića; u drugom postupku Mitrovićeva Odbrana će unakrsno ispitati Stevanovića, te u trećem obratno.

Suđenje Marku Radiću, Draganu Šunjiću, Damiru Brekalu i Mirku Vračeviću nastavit će se u četvrtak, 29. maja. Četvoricu bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Tužilaštvo tereti za sudjelovanje u zločinima u Vojnom kod Mostara, gdje su, prema navodima optužnice, zarobljeni Bošnjaci bili izloženi svakodnevnim torturama.

This post is also available in: English