Članak

Žrtve seksualnog nasilja i dalje tragaju za pravdom

21. Juna 2017.13:33
Iako su se zločini u Bosni i Hercegovini dogodili prije više od 20 godina, mnoge žrtve seksualnog nasilja iz ratnog perioda i danas traže pravdu, rečeno je na OSCE-ovoj prezentaciji izvještaja “Postizanje pravde za žrtve seksualnog nasilja u oružanim sukobima u BiH”.

This post is also available in: English

“Tema seksualnog nasilja je veoma važna. Ta djela su se dogodila prije 20 godina i više. Nažalost, nije ostvareno dosta pravde. Žrtve se osjećaju pod emocionalnim i drugim pritiskom. Ovo se odnosi i na žene i na muškarce”, kazao je Jonathan Moore, šef Misije OSCE-a u BiH.

Izvještaj OSCE-a daje pregled najnovijeg napretka koji je postigao pravosudni sektor u BiH u radu na predmetima seksualnog nasilja počinjenog u oružanom sukobu.

Sudije se sve više oslanjaju na svjedočenje žrtava seksualnog nasilja u oružanom sukobu, čak i kada ne postoje drugi neposredni svjedoci.

U zadnje tri godine sudovi i tužilaštva u cijeloj BiH daju veći prioritet predmetima seksualnog nasilja u oružanom sukobu nego što je to bio slučaj ranije, stoji u izvještaju OSCE-a.

U periodu između 2014. i 2016. godine, oko jedne trećine predmeta ratnih zločina koji su procesuirani pred sudovima u BiH sadržavalo je obilježje seksualnog nasilja, za razliku od samo jedne četvrtine u periodu između 2011. i 2013., pokazao je izvještaj.

Na predstavljanju izvještaja prisustvovao je i ambasador Edward Ferguson, koji je rekao da je neophodno raditi na traženju istine za žrtve kako bi se ukinuo osjećaj stigme.

“Radimo na tome da žrtve ostvare pristup pravdi. Po prvi put žrtve imaju mogućnost za kompenzaciju što im dodjeljuje sud, da ta nadoknada bude isplaćena od njihovog zlostavljača. Nadamo se da će ovaj proces ohrabriti još više žrtava da daju iskaze i istraju u pravdi”, naglasio je Ferguson.

Izvještaj je pokazao da tužioci i sudije u BiH dosljednije primjenjuju relevantne međunarodne standarde. U većini presuda se pozivaju na sudsku praksu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i tumače obilježje krivičnog djela seksualnog nasilja na način koji odražava savremenu praksu i osigurava da počinioci ovih krivičnih dijela ne prođu nekažnjeno.

“Zadovoljstvo je vidjeti pozitivne rezultate što se tiče većeg broja procesuiranih predmeta i veće raznolikosti pravnih pristupa koji se pri tome koriste. Ova vrsta predmeta i dalje predstavlja izazov u smislu izricanja odgovornosti. Ostaju nam još mnogi izazovi jer brojne žrtve i dalje čekaju pravdu”, kazala je Michaelle Jarvis, zamjenica tužioca MKSJ-a.

Na Sudu BiH od 2014. do 2016. godine suđeno je u 36 predmeta ratnog zločina sa elementima seksualne torture. U ovoj godini započela su suđenja u četiri predmeta sa istim elementima.

    Admir Muslimović


    This post is also available in: English