Članak

Srušen spomenik ubijenim Hrvatima u selu Briševo kod Prijedora

28. Maja 2019.15:58
Nakon što je srušen spomenik ubijenim Hrvatima u selu Briševo kraj Prijedora, hrvatski član Predsjedništva BiH Željko Komšić nazvao je to “vandalskim činom”.

This post is also available in: English

“Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić najoštrije je osudio čin rušenja spomenika ubijenim Hrvatima u selu Briševo kod Prijedora, nazvavši ga vandalskim i činom mržnje koji je usmjeren protiv malobrojne povratničke zajednice u manjem bh. entitetu”, navodi se iz Predsjedništva BiH.

U saopćenju stoji da je Briševo simbol stradanja hrvatskih civila koje su pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) ubili 1992. godine, na početku rata u BiH, u sklopu projekta etničkog čišćenja Bošnjaka i Hrvata, kao i ostalih pripadnika nesrpske nacionalnosti s tih područja.

“Komšić je pozvao vlast i policiju Republike Srpske da u najkraćem mogućem roku pronađu izvršioce ovog nedjela. U protivnom, smatrat će da je ovo čin koji ima za cilj poslati poruku da Hrvatima nije mjesto u tome entitetu”, navodi se u saopćenju.

Kako se dodaje, više nikada se na ovim prostorima ne smiju ponoviti nikakve Tomašice, te da je nerazumljiva višedecenijska šutnja o zločinima koji su počinjeni nad Hrvatima Prijedora.

Goran Zorić, aktivista Centra za mlade “Kvart”, pretpostavlja da počinioci jesu osobe koje su radikalizovane u nekom smislu. Dodaje da se uglavnom radi o manjim grupama koje su nacionalno radikalizovane i spremne na nasilje i da na takav način izražavaju svoje stavove.

“Suživot i mir su pojmovi koji na ovim prostorima podrazumijevaju jednu krhkost, ali treba naglasiti da se u Prijedoru dešavaju incidenti počinjeni iz mržnje. Prije nekoliko mjeseci imali smo slučaj gdje je – samo zbog grba koji je bio istaknut na vozilu – napadnut građanin bošnjačke nacionalnosti. Bitno je reći da ti incidenti nisu pravilo, dešavaju se u proljeće i ljeto, u periodima komemoracija nesrpskim civilnim žrtvama u Prijedoru, i to je period kada jeste povećan broj incidenata počinjenih iz mržnje”, kaže Zorić.

On naglašava da je 2014. i 2015. bio primjetan neki skok u broju incidenata počinjenih iz mržnje, ali je unazad nekoliko godina taj broj opao.

“Evo, ove godine imamo, nažalost, opet neki porast broja ovih slučajeva. Čini mi se da to dolazi od neke manjine koja je radikalizovana i spremna na nasilje u svom izražavanju stavova. Velika većina građanki i građana Prijedora ne dijeli mišljenje da je ovo pravi način da se svoji politički stavovi izražavaju”, kaže Zorić.

Prema presudama izrečenim u Haagu i Sudu BiH, snage policije i vojske Republike Srpske su 1992. godine izvršile progon nesrpskog stanovništva, koji je rezultirao ubistvima preko 3.000 osoba.

    Albina Sorguč


    This post is also available in: English