Članak

Lokalno pravosuđe – Zenica: Teške istrage za ratne zločine

2. Septembra 2011.00:00
Odsjek za istraživanje ratnih zločina Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Zeničko-dobojskog kantona trenutno ima desetak aktivnih istraga i tvrde kako je rad na njima “izuzetno težak”.

This post is also available in: English

Ramiz Pivić, rukovodilac Odsjeka za istraživanje djela protiv čovječnosti i vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom pri MUP-u Zeničko-dobojskog kantona (ZDK), za BIRN – Justice Report je kazao da na ovim istragama radi osam ljudi koji djeluju po nalogu Kantonalnog tužilaštva u Zenici.

“Vrlo je teško raditi ovaj posao. Prošlo je puno godina od izvršenja djela. Potom svjedoci umiru ili zaboravljaju, a osim toga imate svjedoke koji neće da sarađuju. Mnogi su se vratili u svoja rodna mjesta, počeli određeni način života, pokrenuli posao i možda sarađuju sa onima koji su počinili neka zlodjela”, rekao je Pivić. 

Prema Pivićevim riječima, njegov tim trenutno radi na desetak istraga. 

“Istrage u ovim predmetima su veoma teške. Sve se zasniva na izjavama svjedoka. Znamo uzeti po 20 izjava da bi došli do određene činjenice. Najteže je riješiti pojedinačna ubistva civila. Imate često slučaj da se radi o kući na osami, gdje je neko ubio ljude i zapalio kuću. Sve je tu nepoznato. Predmet se može uspješno okončati samo ako imate insajdera”, objasnio je Pivić.
 

Lakše istrage, prema Pivićevoj ocjeni, odnose se na “incidente granatiranja”. 

Iako je Pivić istaknuo da su uslovi rada “dobri”, te da njegov tim ima zadovoljavajuću saradnju sa Kantonalnim tužilaštvom, dodao je da nedostatak dovoljnog broja tužilaca, koji bi mogli obraditi izvještaje policije i pretrage arhiva, “utiče na sporost istraga”. 

“Materijalnih dokaza u policijskim istragama o predmetima ratnih zločina uglavnom nema. Ponešto se prikupi kada radimo ekshumacije ali za izvršioca skoro nikad”, dodao je Pivić. 

Odsjek za istraživanje djela ratnih zločina MUP-a ZDK, kako Pivić tvrdi, ostvaruje “korektnu” saradnju sa policijskim organima u oba entitata.

“Ovih dana smo bili u Han Pijesku, a idemo i u Vlasenicu. Kada zatražimo, dovedu nam svjedoka i mi obavimo razgovor. To funkcioniše, ali problem je što svjedoci ne kažu puno. Međutim, jedna po jedna rečenica i popunjavamo mozaik”, kazao je Pivić. 

Pivić je dodao kako je zakonom predviđena zaštita svjedoka “manjkava”, s obzirom da je predviđena samo u toku suđenja. 

“Do sada smo zaštitu ponudili nekolicini svjedoka, još je nisu prihvatili”, rekao je Pivić, dodavši da MUP nastoji svjedoke zaštititi uzimanjem izjava na terenu u kućama i avlijama, koristeći mobilnu opremu ili dovođenjem svjedoka u sjedište MUP-a”.

Dž.S.

 

This post is also available in: English