Članak

Lalović i Škiljević: Kapa nad svima

19. Augusta 2009.16:03
Odbrana Radoja Lalovića saslušala je prve svjedoke koji su negirali odgovornost njihovog branjenika za zločine počinjene nad pritvorenicima na Kuli.

This post is also available in: English

Prvi svjedok Odbrane bivšeg upravnika Kazneno-popravnog doma “Butmir”, na Kuli kraj Sarajeva, tvrdi da je najvišu vlast u ovom zatvoru tokom rata imao Milenko Tepavčević, te da se “provodilo ono šta kaže načelnik policije”.

“Kapa nad svima je bio Milenko Tepavčević. Ono što on kaže bilo je gotovo”, kazao je svjedok G, koji je radio na Kuli. Ipak, nije mogao dati primjer naredbe Tepavčevića prvooptuženom Radoji Laloviću.

Uz Lalovića, Tužilaštvo BiH za dešavanja naKuli, gdje su zatočenici, među kojima žene i djeca, “držani u nehumanimuslovima” i odvođeni na prinudne radove, tereti Soniboja Škiljevića.

Prema optužnici, upravnik naKuli do kraja 1992. godine bio je Lalović, a Škiljević njegov zamjenik,da bi od decembra 1992. do kraja 1995. godine i sam obavljao funkcijuupravnika.

Milenko Tepavčević, bivši načelnik Stanice javne bezbijednosti Novi Grad Sarajevo, saslušan je kao svjedok Tužilaštva BiH. U decembru 2007. godine on je suspendovan s mjesta načelnikaOdjela za obezbjeđenje lica i objekata u Državnoj agenciji za istrage izaštitu (SIPA) zbog sumnje da je počinio ratni zločin protiv civilnogstanovništva.

Zaštićeni svjedok G je također rekao da je nadležnost nad pritvorenicima u Kuli imala na prvom mjestu vojska, zatim policija, pa tek onda radnici te ustanove.

“Bilo je izvođenja na radove tih pritvorenika. Dolazio je neki vojnik sa Grbavice koji je imao mindžuhu u uhu, koji po meni, nije bio dobar. On je odvodio pritvorenike. Vjerovatno su ih negdje evidentirali, samo znam da se meni niko nije obraćao”, kazao je svjedok.

G je rekao da su na Kuli pritvorenici nesrpske nacionalnosti bili u različitim prostorijama od zatvorenih Srba, ali je rekao da su dobijali istu hranu.

“Na početku pritvorenike na Kuli osiguravala je policija. Donosili smo im hranu u sobe, da bi ih kasnije puštali u restoran. Puštali smo sobu po sobu da se ne bi stvorio metež”, kazao je svjedok.

Pritvorenike nesrpske nacionalnosti, pojašnjava svjedok, je “ispitivala kriminalistička policija” u kojoj je bio i Luka Majstorović.

“Garantujem da nije bilo povreda. Nisam prisustvovao tim ispitivanjima, pa mogu reći da mislim da nije bilo povreda”, kazao je svjedok G.

Javnost je bila isključena sa djela svjedočenja ovog svjedoka.

Lalovićeva Odbrane je saslušala i svjedoka Milenka Todorovića koji je rekao da je nepuna dva mjeseca, “do kraja jula 1992. godine” bio aktivni policajac na Kuli.

“Stražario sam par puta ispred prostorija u kojima su bili pritvorenici nesrpske nacionalnosti. Vidio sam da su u nekim sobama bili kreveti, a u nekima dušeci. Ne znam koliko je pritvorenika bilo, možda 20-30. Ne mogu govoriti tačno, nisam vidio autobuse kojima su dovoženi”, kazao je Todorović.

Prema njegovim rječima, pritvorenike je “dovodila i odvodila vojska”, a saslušavali su ih pripadnici Kriminalističke policije.

“Nisam prisustvovao kada su odvođeni pritvorenici na radove. Znam da su išli na ekonomiju kamionima”, kazao je svjedok, potvrdivši tokom unakrsnog ispitivanja da je ekonomija udaljena oko jedan kilometar od Kule.

Za Lalovića je svjedok rekao da misli da je došao na Kulu iza njega, “nekad sredinom ili krajem maja 1992. godine”, te tvrdi da ga je rijetko viđao jer je on bio na poljoprivrednom dobru ekonomija.

Nastavak suđenja zakazan je za 20. august.

This post is also available in: English