Članak

Korićanske stijene: Zločin kao rezultat mržnje

23. Novembra 2009.15:30
Čitanjem optužnice i iznošenjem uvodnih riječi Državnog tužilaštva i Odbranâ petorice optuženih, pred Sudom BiH počelo drugo suđenje za zločin na Korićanskim stijenama.

This post is also available in: English

Tužiteljica Slavica Terzić je kazala da će dokazi Tužilaštva BiH “na nesumnjiv način dokazati” da su optuženi počinili zločin koji im se stavlja na teret.

“Kada se promatra počinjenje djela, jasno je da su učinjena kao rezultat mržnje koju stvara rat. Međutim, svi su optuženi imali pravo izbora, da se ponašaju kao ljudi. Tužilaštvo smatra da su mogli odustati od plana zločina”, kazala je Terzić.

Odbrane petorice optuženih u svojim uvodnim riječima istakle su kako “planiraju dokazati nevinost optuženih”.

Državno tužilaštvo tereti Sašu Zečevića, Radoslava Kneževića, Petra Čivčića, Branka Topolu i Marinka Ljepoju za ubistva oko 200 muškaraca civila 21. augusta 1992. godine na Korićanskim stijenama. Muškarci su, prema navodima optužnice, izdvojeni iz konvoja kojim je nesrpsko civilno stanovništvo prebačeno iz Prijedora ka Travniku.

U optužnici se navodi da je Čivčić bio komandir Prvog interventnog voda pri Stanici javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, Zečević, Knežević i Ljepoja pripadnici Prvog interventnog voda, dok je Topola bio stražar u logoru Trnopolje u blizini Prijedora.

Odbrana Saše Zečevića istakla je kako je prvooptuženi mlad čovjek, koji u augustu 1992. godine “nije mogao učestvovati u planovima i naredbama”, te stoga i ne može biti učesnik udruženog zločinačkog poduhvata.

Branioci Zečevića, Kneževića, Topole i Ljepoje istakli su kako njihovi branjenici nisu bili na Korićanskim stijenama 21. augusta 1992. godine.

“Meni je jako žao, puno vremena sam proveo u Trnopolju. Poznavao sam ljude iz Kozarca, ali nikada nisam pratio konvoje niti sam ikada bio na Korićanskim stijenama. Molio bih Sud, ako neko protiv mene bude svjedočio, ja bih volio s tom osobom na poligraf istine ići”, kazao je Topola.

Vesna Jesenković, predsjedavajuća Sudskog vijeća, kazala je da poligrafski test “ne može služiti kao dokaz pred sudom”.

Na ovom ročištu iskaz je dao i zaštićeni svjedok KO15, ali javnost nije prisustvovala tom ispitivanju zbog zaštite njegovog identiteta.

Prema zvaničnom rasporedu Suda, naredno ročište zakazano je za 2. decembar 2009. godine.

This post is also available in: English