Članak

Svjedokinja tvrdi da je Janković držao žene kao taoce

18. Jula 2006.11:21
U nastavku glavnog pretresa u predmetu Gojko Janković, Tužilaštvo je izvelo još jednu zaštićenu svjedokinju koja je bila žrtva silovanja u ženskim logorima u Foči.

This post is also available in: English

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine danas je pozvalo još dvije svjedokinje protiv Gojka Jankovića optuženog za zločine počinjene na području općine Foča.

Zaštićena svjedokinja pod šifrom 175 kao šesnaestogodišnja djevojčica prošla je kroz nekoliko ženskih logora u i oko Foče 1992. godine.

Prema njenom svjedočenju, na početku rata u Miljevini, selu kraj Foče gdje je živjela sa porodicom, Pero Elez, bivši komandant paravojne formacije u Foči koji je upravljao ženskim logorom Karamanova kuća, joj je obećao zaštitu i krio je sa djevojkom R.K. u jednoj kući u selu.

Ne precizirajući koliko dugo se zadržala u toj kući, svjedokinja je rekla da su nju i drugu djevojku iz kuće odveli Radovan Stanković, kojem se trenutno također sudi pred Odjelom za ratne zločine, i vojnik sa nadimkom Miško. Zatočene djevojke su odvedene do jedne kuće u selu Trnovači kojom je navodno upravljao Gojko Janković.

“Tamo nas je dočekao Gojko. Pitao ih je ko smo mi. Oni su mu odgovorili da su nas doveli iz kuće Pere Eleza. Gojko je rekao da ne možemo tu ostati jer ne želi probleme sa Elezom”, ispričala je svjedokinja 175.

Nakon Trnovače, obje su odvedene u kuću u selu Brod gdje je R.K. prvi put silovana, te potom u privatni stan u Foči gdje je svjedokinja 175 prvi put silovana. U tom stanu zatekle su i druge djevojke od kojih je jedna bila trudna.

“Rekla mi je da je otac njenog djeteta Dragoljub Kunarac”, rekla je Svjedokinja 175.

Nakon kratkog boravka u tom stanu, svjedokinja 175 i djevojka R.K. odvedene su na novu lokaciju gdje ih je pronašao Gojko Janković te ih pozvao da pređu u njegovu kuću. Prema riječima svjedokinje 175 u kući su zatekle još tri druge djevojke od čega je jedna, kako je rekla svjedokinja “pripadala” Gojku Jankoviću.

“Nju niko drugi nije smio da dira, a on je od nje mogao da radi šta je htio”, opisala je situaciju zaštićena svjedokinja.

U kući su, ispričala je svjedokinja, dolazili i drugi vojnici, a Gojko Jaković je tu boravio. Stražar je bila izvjesna Jadranka, također vojnik.

“Tjerala nas je da radimo stvari protiv svoje volje. R.K. je tjerala da s njom pije alkohol, da pere krvave uniforme, da je kupa”, rekla je svjedokinja i dodala da je i sama jednom prilikom bila prisiljena kupati se sa izvjesnim Gagom, redovnim posjetiocem u kući zatočenja, koji ju je potom silovao.

“Jadranka nas je tjerala da jedemo slaninu. Rekla nam je da će to svi muslimani jesti na Ramazan”, rekla je ova svjedokinja.

“Gojko je bio glavni u kući. Svi su ga zvali ‘Major” i pitali ga za sve. I on se ponašao kao da je glavni”, tvrdi svjedokinja 175.

Također je rekla da je Gojko Janković imao mogućnost da spriječi ono što se njoj i drugim djevojkama dešavalo.

Svjedokinji 175 i djevojci R.K, krajem augusta 1992. godine, vojnik pod imenom Saša pomogao je da se oslobode.

“Nisam ga prije znala. Jednu noć je došao u kuću sa drugim vojnikom. Jadranka je mene zatvorila u sobu sa tim drugim, Fantom se zvao, i imao je ožiljak na licu. Silovao me je. R.K. je bila u sobi sa Sašom. Kasnije ju je odveo. Sutradan je došao po mene i rekao Jadranki da me vodi na jedno još gore mjesto. Tražila je novac za mene i on je platio. Kada smo sjele u auto rekao je da ga je poslala R.K. da mi pomogne”, rekla je svjedokinja 175.

U svojstvu svjedoka Tužilaštva protiv Gojka Jankovića pojavila se i Gordana Igrić, novinarka iz Beograda, danas direktorica Balkanske istraživačke regionalne mreže (BIRN). Igrić se 1996. godine, nakon što su u Hagu objavljene optužnice za ratne zločine počinjene u Foči, uputila u ovaj grad gdje je intervjuisala niz optuženih uključujući i Gojka Jankovića.

Intervju sa Jankovićem, prema tvrdnjama Gordane Igrić, uz njegov pristanak je snimljen na audio kasetu koju je Tužilaštvo predložilo u dokazni material.

Prema riječima Gordane Igrić, Gojko Janković joj je rekao da je prije rata bio “trgovac i ugledni građanin”, te da su se zbog toga “ljudi okupili oko njega” a kako bi se organizovali i branili srpski narod.

U tom intervju Janković je rekao i da je u početku oko njega bilo 40 do 50 osoba, ali se broj kasnije povećao.

“Pitala sam ga šta misli o optužnici i da li je odgovoran za zločine koji se spominju. Rekao je da ono što piše ne stoji i da je on ugledan čovjek, te da mora da je u pitanju ljubomora na njega i da ni on ni drugi čija imena su spomenuta nisu učestvovali u silovanjima”, rekla je Igrić.

Pored Gojka Jankovića u optužnici koju je Haški tribunal podigao 1996. godine spominju se i Dragan Zelenović, nedavno uhapšen u Rusiji i preko Sarajeva predat Hagu, te Janko Janjić koji je poginuo u BiH 2003. godine prilikom pokušaja hapšenja.

Gojko Janković je negirao da je intervju sniman uz njegov pristanak.

Nastavak suđenja je zakazan za 3. august.

This post is also available in: English