Članak

Kraj Tribunala nakon skoro četvrt stoljeća

21. Decembra 2017.16:51
Haški tribunal zatvoren je na svečanosti u Haagu poslije više od 24 godine rada, u prisustvu generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (UN) Antonija Guterresa i holandskog kralja Willema-Alexandera.

This post is also available in: English

Svečanost je počela minutom ćutanja u čast svih žrtava u ratovima u bivšoj Jugoslaviji. Na svečanosti u Sali vitezova, generalni sekretar Guterres ocijenio je da je “stvaranje Tribunala 1993. godine, kamen temeljac u međunarodnom pravu”.

“Stvaranje Tribunala svjedoči o odlučnosti međunarodne zajednice da oni koji su počinili zločine moraju odgovarati”, rekao je Guterres.

Prema njegovim riječima, Tribunal je dao glas žrtvama kojima je data prilika da ispričaju svoje priče u sudnici i da vide da je pravda zadovoljena.

Zahvaljujući radu Tribunala, postalo je uobičajeno da Savjet bezbjednosti sada poziva na odgovornost sve koji su počinili ratni zločini, a to pozivanje na odgovornost postalo je usađeno u našu kolektivnu svijest.

Tribunal je inspirisao i suđenja za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, naznačio je Guterres, dodajući da će UN nastaviti da podržava rad nacionalnih pravosuđa i međunarodnu krivičnu pravdu.

Posljednji predsjednik Tribunala Carmel Agius ocijenio je da je taj sud “izuzetan primjer borbe protiv nekažnjivosti, a za čovječnost”.

“Protivno očekivanjima, Tribunal je stvorio međunarodne univerzalne strandarde, dobru sudsku praksu i dokazao da se nekažnjivost može pobijediti”, ocijenio je Agius.

Glavni tužilac Serge Brammertz podsjetio je da je Tribunal za ratne zločine i genocid osudio 90 osoba, među kojima su bili “visoki zvaničnici svih zaraćenih strana”.

“Tribunal ima vjerodostojna dostignuća, koja su prevazišla sva očekivanja”, kazao je Brammertz.

On je kritikovao žestoke reakcije koje su političari u bivšoj Jugoslaviji imali na posljednje presude Ratku Mladiću i liderima bosanskih Hrvata.

“Mnogi političari su osudili i negirali presude… a osuđeni su i dalje viđeni kao heroji… Ratni zločini i genocid se još negiraju”, upozorio je Brammertz.

Predsjednik sudskog Mehanizma, pravnog nasljednika Tribunala, Theodor Meron kao ideale haškog suda naveo je “pravda, odgovornost, ljudsko dostojanstvo”.

Meron je naglasio da je “pravda osnova za trajni mir”.

Današnjoj svečanosti u Haagu prisustvovale su mnoge sadašnje i bivše sudije Tribunala, ali se pozivu nije odazvao nijedan bivši tužilac.

Haški tribunal zvanično će prestati da postoji 31. decembra.

 

Radoša Milutinović


This post is also available in: English