Srebreničko izborno pitanje: “Za ili protiv genocida”

27. Aprila 2016.00:00
Dogovor srpskih političkih stranaka da na lokalnim izborima podrže zajedničkog kandidata za načelnika, bošnjački povratnici i politički komentatori ocjenjuju kao nacionalnu mobilizaciju koja će osigurati da se izbori svedu na odluku “za ili protiv genocida”.

This post is also available in: English

Odluku stranaka iz Republike Srpske da na oktobarskim izborima na poziciji načelnika općine Srebrenica podrže zajedničkog kandidata – Mladena Grujičića, trenutnog predsjednika Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila u Srebrenici – udruženja preživjelih genocida i povratnika su doživjela kao “neprihvatljivu uvredu”.

Predstavnici žrtava, kao i trenutni načelnik Srebrenice Ćamil Duraković, kažu da imaju velikih primjedbi na izbor Grujičića, koji, prema njihovih riječima, “negira stradanje u Srebrenici i dokazanost genocida”, a što je on izjavljivao na javnim skupovima, u medijima ili na društvenim mrežama.

U cilju osiguranja da Duraković zadrži svoju načelničku funkciju, predstavnici koalicije “Prvi mart” najavljuju da će aktivno raditi na mobilizaciji bošnjačkih glasača koji žive u Federaciji BiH i inostranstvu.

S druge strane, sam Grujičić za Balkansku istraživačku mrežu (BIRN) BiH govori kako nije opterećen prošlošću i kako misli da može biti dobar načelnik za sve građane Srebrenice.

“Već osam godina radim kao predstavnik žrtava. Mogu da shvatim svaku žrtvu i nikada o sebi nisam čuo ružnu riječ”, kaže Grujičić.

Politički analitičari smatraju da činjenica kako će i bošnjačke i srpske stranke na oktobarskim izborima imati zajedničke kandidate potvrđuje da će kampanja proteći u etničkim podjelama i pitanjima u vezi sa nastojanjima da se relativizira genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine, kada je ubijeno oko 8.000 Bošnjaka.

Brige žrtava i povratnika

Predsjednica Udruženja “Majke Srebrenice” Hatidža Mehmedović kaže za BIRN da je zabrinuta zbog najave da će sve stranke iz Republike Srpske podržati jednog kandidata.

Smatra da bi, zbog težine zločina nad Bošnjacima, načelnik morao biti Bošnjak.

“Ovo što se radi je sramota… Brine me kakva je to politika, oni kao da nas ne žele ovdje pored sebe. Treba osigurati da načelnik bude Bošnjak dok ne izrastu neke nove generacije i ne dolaze neki koji negiraju zločine. To bi bila najgora vrsta uvrede za žrtve i mi ćemo bojkotovati rezultate izbora ako se desi da taj čovjek bude izabran”, ističe Mehmedović.

Prema Mehmedović, izbori u Srebrenici su nepravedni jer su osobe koje su trebale glasati sahranjene u Memorijalnom centru u Potočarima ili su izbjegle s tog područja.

U cilju osiguranja da Srebrenica zadrži bošnjačkog načelnika, građanska koalicija “Prvi mart” će, kao i na prošlim izborima, animirati glasače iz ove zajednice da glasaju u što većem broju.

“Počeli smo s aktivnostima na terenu. Imamo nekoliko baza na koje se možemo osloniti, a to su prvenstveno Srebreničani koji žive u Federaciji BiH i oni koji žive po cijelom svijetu, u dijaspori. Mi ćemo ih mobilisati i registrovati i nećemo se predati, nego krenuti da odbranimo to što smatramo našim i pripada ovom gradu”, kaže Edin Ikanović, aktivista iz organizacije “Prvi mart”.

Prema njegovim riječima, neprihvatljivo je za žrtve da na poziciji načelnika bude negator genocida.

Kandidatska retorika

Mladen Grujičić, koji je već osam godina predsjednik općinskog ogranka Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila u Republici Srpskoj, posebno je zadovoljan što su ga podržale sve stranke.

“Njihova podrška dovoljno govori o tome da nemam mrlje u karijeri i da svi smatraju da ću ja najbolje, u saradnji sa svima, voditi cijelu opštinu ka boljem životu”, kaže Grujičić.

Njegova politika, kako objašnjava, bit će orijentisana ka budućnosti, kako bi se zaustavio odlazak mladih i sposobnih ljudi s područja Srebrenice.

“Svjedoci smo da se ovdje loše živi i imamo problem s raseljavanjem Bošnjaka i Srba. Ja ću se zalagati za bolji život… Ovdje je perspektiva budućnost, ali ne tako da nanosimo zlo, i ako budem ja srpski načelnik, nema nijedan Bošnjak razloga da bude ugrožen”, tvrdi on.

Kada je u pitanju negiranje genocida, Grujičić kaže da suosjeća sa svakom žrtvom jer je i sam kao maloljetnik u ratu izgubio oca.

“Ovdje se želi stvoriti slika da se Srbi i Bošnjaci ne vole, ali to nije tako”, smatra on.

Trenutni načelnik općine Srebrenica, koji će se ponovno kandidirati, Ćamil Duraković kaže da nema ništa protiv toga da srpske stranke daju zajedničkog kandidata – s obzirom da su to radile i na nekim od prijašnjih izbora – ali da ga je razočarao izbor osobe.

“Vidimo da je izbor iz sfere ratnih dešavanja. Neko ko ima kontroverzan stav negiranja genocida i jasno je da se radi o smišljenoj manipulaciji da se relativizira zločin. Volio bih da sam čuo da su srpske stranke našle zajedničku platformu ekonomskog oporavka, ali ovo je žalosno”, kaže Duraković.

On dodaje da je sada već jasno da će se sva retorika izbora svesti na pitanje “za ili protiv genocida”.

Politički analitičar Srđan Puhalo smatra da nije iznenađujuće da su srpske, kao i bošnjačke stranke, podržale zajedničkog kandidata, kao i da je predizborna retorika u vezi sa etničkim podjelama.

“Matrica je vrlo jednostavna. Kod naših stranaka vi imate animozitete unutar srpskih, bošnjačkih i hrvatskih grupa i različite vizije kako i šta treba raditi. Međutim, kada te stranke dobiju spoljnog protivnika, onda mijenjaju matricu i dobivamo nacionalni konsenzus”, kaže Puhalo.

Denis Džidić


This post is also available in: English