Članak

Osigurati jednaka prava ženama žrtvama rata

26. Juna 2012.00:00
BiH mora što prije usvojiti strategiju tranzicijske pravde i osigurati jednaka prava za žene i muškarce žrtve rata, stoji u izvještaju Impunity Watcha.

This post is also available in: English

Izvještaj holandske organizacije koja se bavi zaštitom ljudskih prava predstavljen je u ponedjeljak, 25. juna, na okruglom stolu u Sarajevu, gdje je iznesen niz preporuka za vlasti, nevladine organizacije i donatore kako bi se popravio položaj žrtava rata u zemlji.

Istraživanje, čiji je cilj bio da se ustanovi imaju li muškarci i žene žrtve rata različite potrebe, trajalo je šest mjeseci, a prema riječima Maje Šoštarić, analitičarke Impunity Watcha, bosanskohercegovačke vlasti ne omogućavaju isti stepen pristupa mehanizmima tranzicijske pravde za muškarce i žene žrtve rata.

“Najveća razlika je očita u segmentu reparacija između žena i muškaraca. Žene su posebno osjetljiva kategorija, s obzirom da često nemaju pristup zdravstvenoj skrbi, žive u ruralnim područjima i nemaju iste pristupe pravima”, kazala je Šoštarić.

Prezentaciji izvještaja Impunity Watcha naslovljenog “Rodna osjetljivost procesa potrage za istinom, pravdom, reparacijama i garancijama neponavljanja” prisustvovali su predstavnici Suda BiH, OSCE-a te nevladinih organizacija i udruženja žrtava rata.

Minka Kreho, sutkinja Suda BiH, kazala je da su sudski procesi, odnosno suđenja za ratne zločine, u centru procesa “potrage za istinom” žrtava rata, te je stoga značajno da vlasti osiguraju kapacitete potrebne pravosuđu za rad.

“U proteklom periodu primat u radu na ratnim zločinima imali su su Sud i Tužilaštvo BiH, ali implementacijom Strategije za rad na predmetima ratnih zločina, mi smo prebacili nekih 250 predmeta entitetskom pravosuđu i već sada vidimo da ti sudovi u entitetima imaju problema da se nose s njima”, kazala je Kreho.

U izvještaju Impunity Watcha predlaže se da pravosudne institucije u BiH zaposle više žena, prioritiziraju i ubrzaju procesuiranje ratnih zločina silovanja i ostalih oblika ratnog seksualnog nasilja, kao i zaposle veći broj sudija i tužilaca koji će se baviti isključivo ovim vrstom ratnih zločina.

Na okruglom stolu su govorili i predstavnici Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP), Švicarske asocijacije za nekažnjivost TRIAL te Udruženja za tranzicijsku pravdu u BiH, koji su pohvalili izvještaj Impunity Watcha te istakli potrebu da se radi na implementaciji preporuka.

D.Dž.

    This post is also available in: English