Članak

Đelilović i ostali: Određen pritvor osumnjičenima

24. Novembra 2011.15:08
Sud BiH prihvatio je prijedlog Državnog tužilaštva i odredio jednomjesečni pritvor osmorici osumnjičenih za zločine na području Tarčina.

This post is also available in: English

Prema odluci Državnog suda, pritvor Mustafi Đeliloviću, Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću i Nerminu Kalemberu može trajati do 22. decembra 2011. godine.

“Sud je utvrdio da postoji osnovana sumnja da su osumnjičeni počinili krivična djela za koja se sumnjiče. Pritvor je u odnosu na sve osumnjičene određen zbog postojanja bojazni da bi osumnjičeni, ukoliko bi se našli na slobodi, mogli ometati krivični postupak uticajem na svjedoke, saučesnike ili prikrivače”, stoji u odluci Suda BiH.

Mustafa Đelilović, Fadil Čović, Mirsad Šabić, Nezir Kazić, Bećir Hujić, Halid Čović, Šerif Mešanović i Nermin Kalember osumnjičeni su za krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i krivično djelo ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika.

Tužilaštvo BiH sumnjiči Đelilovića kao bivšeg predsjednika Skupštine općine Hadžići te predsjednika Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva te općine, Fadila Čovića kao nekadašnjeg načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići i Mirsada Šabića kao bivšeg policajca SJB-a Hadžići za zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima.

Uz njih, za iste zločine se sumnjiče Nezir Kazić, bivši komandant Devete brdske brigade Armije BiH (ABiH), te Bećir Hujić, bivši upravnik logora “Silos”, Halid Čović i Šerif Mešanović, bivši zamjenici upravnika logora, te Nermin Kalember, nekadašnji stražar u istom objektu.

Sva osmorica se sumnjiče za zločine počinjene nad osobama srpske i hrvatske nacionalnosti koje su držane u logoru “Silos” u Tarčinu, te objektima za zatočenje u prostorijama Osnovne škole “9. maj” u Pazariću, kao i logoru u magacinima kasarne “Krupa”.

Državno tužilaštvo smatra da je u navedenim objektima veliki broj civila i ratnih zarobljenika bio protupravno zatočen, gdje su bili izloženi nečovječnom postupanju, mučenju, namjernom nanošenju snažnog tjelesnog ili duševnog bola ili patnje, te oduzimanju prava na pravično suđenje i prisiljavanju na prinudni rad, dok su neke osobe i preminule.

Denis Džidić


This post is also available in: English