Članak

Zajednička molitva bosanskih vjerskih vođa na mjestima ratnih stradanja

24. Aprila 2017.16:38
Muslimanski, pravoslavni, katolički i jevrejski vjerski lideri su po prvi put, s namjerom da promovišu pomirenje, zajednički posjetili lokacije gdje su izvršeni masakri nad žrtavama rata u Bosni i Hercegovini.

This post is also available in: English

Kako bi izrazili poštovanje prema žrtvama iz drugih zajednica, članovi Bosanskog međureligijskog vijeća su u ponedjeljak posjetili nekoliko lokacija gdje su počinjena zlodjela nad pripadnicima raznih etničkih grupa tokom rata od 1992. do 1995. godine.

Ovo je prvi put da su vjerski poglavari iz različitih religija zajednički odali počast žrtvama koje dolaze iz redova svih etničkih grupa.

“Došlo je vrijeme da svako iskreno osjeća stid zbog svega što se dogodilo između nas”, kazao je episkop Srpske pravoslavne crkve vladika Grigorije, izvještava informativni portal “Klix”.

Vladika Grigorije je bio u društvu katoličkog kardinala Vinka Puljića, zamjenika resiul-uleme Husejina Smajića, predstavnika jevrejske zajednice u BiH Borisa Kožemjakina te bosanskohercegovačke ministrice za ljudska prava i izbjeglice Semihe Borovac.

Vjerske vođe i ministrica posjetili su Jevrejsku opštinu u Sarajevu, lokalitet Kazana u Sarajevu, Križančevo Selo, Kruščicu i Korićanske stijene, gdje su zajednički molili za duše žrtava ubijenih na tim lokacijama.

Masakr na Korićanskim stijenama desio se 1992. godine, kada je oko 150 bošnjačkih i hrvatskih civilnih zarobljenika ubijeno, a njihova tijela bačena u klisuru.

Broj Srba i Hrvata ubijenih na Kazanima od pripadnika Armije BiH tokom 1992. i 1993. još uvijek nije zvanično utvrđen, ali lokalni mediji procjenjuju da ih je bilo oko 30.

U Križančevom Selu nadomak Viteza snage Armije BiH ubile su na desetine Hrvata tokom 1993. godine.

Selo Kruščica je lokacija na kojoj su u Drugom svjetskom ratu Hrvati formirali koncentracioni logor u koji su dovedene i ubijene na hiljade žrtava, uglavnom Jevreja.

“Mogli bismo reći da ovo dolazi kasno – to je nešto što su trebali početi raditi odmah nakon rata u Bosni”, kazala je Edina Bećirević, autorica knjige “Genocid na rijeci Drini”, u izjavi za Balkansku istraživačku mrežu (BIRN).

Tokom sukoba od 1992. do 1995. godine, religija je igrala glavnu ulogu u kampanjama koje su nacionalističke partije iz različitih etničkih grupa vodile jedna protiv druge.

Često se manipulisalo vjerskim osjećajima radi postizanja političkih ciljeva, a lokalne vjerske zajednice su bile usko povezane s vladajućim etničkim strankama, rekla je Bećirević.

“Činjenica da su se oni [vjerske vođe] složili da ovo urade može također značiti i da bi etničke stranke mogle slijediti njihov primjer, te primijeniti inkluzivniji pristup u procesu pomirenja među narodima,” kazala je ona.

    This post is also available in: English