Članak

REKOM planira početi s radom 2022. godine

24. Maja 2018.14:55
Koalicija koja se zalaže za osnivanje REKOM-ove komisije za utvrđivanje činjenica o ratovima iz 90-ih godina prošlog stoljeća objavila je kako planira da ovo međuregionalno tijelo počne s radom 2022. godine.

This post is also available in: English

Koalicija za REKOM predstavila je akcioni plan u kome se navodi da bi Balkanska komisija za istinu trebala biti uspostavljena do 2021., a da bi s radom trebala započeti 16. aprila 2022.

“Ovo će omogućiti ispunjenje njene misije do kraja 2025. godine,” stoji u akcionom planu.

Koordinatorica Koalicije za REKOM Nataša Kandić izjavila je za medije u Beogradu da je 2025. godina potencijalna prekretnica u odnosima između Evropske unije i Zapadnog Balkana.

“Akcioni plan za implementaciju nove strategije Evropske unije za Zapadni Balkan izričito navodi osnivanje REKOM-a kao neophodnu mjeru,” kazala je Kandić.

REKOM namjerava sastaviti listu s imenima svih ubijenih, nestalih, zatvorenih i mučenih osoba u svim sukobima u bivšoj Jugoslaviji.

Akcioni plan predviđa da bi Srbija, Kosovo, Makedonija i Crna Gora, koje su već obećale potporu za REKOM, trebale potpisati Deklaraciju o REKOM-u u julu ove godine tokom održavanja Londonskog samita u okviru Berlinskog procesa, tj. diplomatske inicijative povezane sa proširenjem Evropske unije.

Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Slovenija bi se Deklaraciji trebale pridružiti do 10. jula 2019., a potom bi sve uključene zemlje, prema planu, trebale poduzeti neophodne korake za uspostavljanje REKOM-a do juna 2020.

Do kraja maja 2021., predsjednici bivših jugoslovenskih država bi trebali potpisati Statut REKOM-a, koji bi na snagu trebao stupiti do kraja te godine.

Osnivačica hrvatske nevladine organizacije “Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću” Vesna Teršelić, izjavila da ne shvata manjak podrške za ovu inicijativu iz Hrvatske i BiH.

“Potrebna nam je podrška iz Hrvatske, BiH i Slovenije. Postoje problemi povezani s jednostavnim, temeljnim humanitarnim pitanjima, kao što su sudbina nestalih osoba i jačanje suradnje u procesuiranju ratnih zločina,” rekla je Teršelić.

Koalicija za REKOM je počela prikupljati potpise podrške ovoj inicijativi tokom 2011. u svim glavnim gradovima republika bivše Jugoslavije, kao i online. Planirala je skupiti milion potpisa, a do sada ih ima više od 600.000.

    This post is also available in: English