Članak

Iznesene žalbe na presudu Branimiru Glavašu

29. Novembra 2010.12:23
Pred Apelacionim vijećem Suda BiH Odbrana Branimira Glavaša je zatražila da se ukine presuda, te da se odredi novi pretres pred Sudom BiH ili izrekne blaža kazna, čemu se Državno tužilaštvo usprotivilo.

This post is also available in: English

Sud BiH je krajem septembra potvrdio presudu Vrhovnog suda Republike Hrvatske kojom je Glavaš osuđen na osam godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog u Osijeku.

Odbrana Branimira Glavaša uložila je žalbe zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i odluke o visini kazne, dok Tužilaštvo BiH smatra da su žalbeni navodi neosnovani.

Vijeću se obratio i optuženi Glavaš, koji je kazao da je u Republici Hrvatskoj vođen “politički proces” protiv njega i da nije počinio zločine za koje se tereti.

“Stojim pred vama čiste savjesti, stojim nevin i proglašen krivim. Žrtva sam političkog procesa. (…) Nisam kriv za zločine za koje sam političkom presudom hrvatskog ispolitizovanog suda presuđen. Republika Hrvatska je moja domovina, kao i BiH. Odlučio sam da u BiH odslužim kaznu nevin, radije nego u kazamatima u Republici Hrvatskoj”, kazao je Glavaš.

Apelaciono vijeće će odluku donijeti naknadno.

Glavaš, nekadašnji sekretar Općinskog sekretarijata za narodnu obranu u Osijeku, osuđen je za zločine u tom gradu, ali je nakon izricanja presude u Hrvatskoj pobjegao u BiH, čije državljanstvo posjeduje, a gdje je potom i uhapšen.

Ministarstvo pravde Republike Hrvatske uputilo je molbu pravosudnim organima BiH za preuzimanje izvršenja kazne zatvora za Glavaša, nakon čega je Sud BiH potvrdio ranije izrečenu kaznu, te odredio da je Glavaš odsluži u našoj zemlji.

Glavaš je osuđen da je od jula do kraja decembra 1991. godine, djelujući kao “stvarni, a zatim i formalni zapovjednik odbrane grada Osijeka”, naredio, a i propustio da spriječi ubijanja, mučenja, nečovječna postupanja i zatvaranja civilnog stanovništva s tog područja.

Odbrana Glavaša je u žalbi navela da je presuda Suda BiH “nejasna i kontradiktorna”, kao i da se krivična djela za koja je optužen ne mogu podvesti pod ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Nikica Gržić, Glavašev branilac, pojasnio je da ova presuda ne sadrži ni “klauzulu izvršnosti”, te da je molba Ministarstva pravde Republike Hrvatske bila “preuranjena”. Tužilaštvo BiH se nije složilo sa ovim stavovima Odbrane, naglašavajući da zakonski nisu opravdani.

Glavaš je kazao kako se nada da će “pravda pobijediti nepravdu”, te je potom Odbrana u spis unijela nekoliko novinskih članaka koji govore o navodnoj “političkoj hajki” vođenoj protiv optuženog.

This post is also available in: English