Članak

Džananović i ostali: Nalazi ekshumacije na Koševu

25. Juna 2019.16:33
Na suđenju za zločine počinjene u sarajevskom naselju Alipašino Polje, vještak Državnog tužilaštva potvrdio je nalaze ekshumacije za četiri lica.

Vještak sudske medicine Željko Karan je rekao da su na području Koševa u Sarajevu od 1999. rađene ekshumacije i da je među pronađenim posmrtnim ostacima, između ostalih, DNK analizom utvrđen identitet Draška Vukosava, Duška i Ljeposave Pešić te Nove Draškovića.

Karan je kazao da su posmrtni ostaci pronalaženi na više mjesta i spajani, a da su na kostima pronađeni višestruki prelomi.

O uzrocima povreda, kako je objasnio, nije se moguće izjasniti s obzirom na protok vremena i nestajanje mekog tkiva. Rekao je da nakon dužeg vremenskog perioda nije moguće precizirati ni vrijeme smrti.

Za zatvaranje, nečovječna postupanja i ubistva civila u sarajevskom naselju Alipašino Polje, Tužilaštvo BiH tereti Senada Džananovića i Edina Gadžu zvanog Kimun. Oni su optuženi kao bivši pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) “Stela” i specijalnih jedinica Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

Tužilac Vladimir Simović nastavio je sa ulaganjem materijalnih dokaza, među kojima su informacije vojnih i policijskih organa Republike BiH o pljačkanju stanova i privođenju lica srpske nacionalnosti u zatvor Kriznog štaba “Stela” na Alipašinom Polju, njihovo maltretiranje i nestanci. U jednom dokumentu se navodi da je zatvoreno 70 ljudi, u drugom oko 100.

Tužilac je kazao da se u dokumentima spominju specijalne jedinice pod komandom Juke Prazine i Štab “Stela”, na čijem je čelu bio Samir Kahvedžić Kruško, kao i dvojica optuženih. Jedan od dokumenata, kako je rekao, dokazuje da je sektor za bezbjednost Prvog korpusa ABiH imao saznanja o ubistvima i da je preduzimao radnje u cilju kažnjavanja počinilaca.

Branioci Senad Dupovac i Senad Bilić prigovarali su na relevantnost, zakonitost i autentičnost uložene dokumentacije. Isticali su da je većina dokumenata nastala nakon perioda koji obuhvata optužnica, a da dio dokumenata nema autora, zaglavlje ili datum.

Tužilac je u spis uložio i presudu Okružnog vojnog suda u Sarajevu iz novembra 1993. godine iz koje je, kako je rekao, vidljivo da Džananoviću nije suđeno za djela iz aktuelne optužnice.

Branilac Dupovac nije prigovarao na ulaganje presude, ali se nije složio sa zaključkom tužioca, navodeći da je Džananović oslobođen djela za koja je sada optužen.

Bilić je kazao da je Gadži izrečena oslobađajuća presuda, a da u optužnici ima tačaka za koje je oslobođen.

Suđenje se nastavlja 28. juna.

Marija Taušan