Članak

Džananović i ostali: Izvještaji o kriminalnim aktivnostima

22. Maja 2019.15:28
Na suđenju za zločine u Sarajevu, Tužilaštvo BiH uložilo je dokumente vojnih i policijskih organa o kriminalnim aktivnostima jedinica Jusufa Prazine.

Tužilac Vladimir Simović naveo je da se u dokumentima kao počinioci krivičnih djela navode i optuženi Senad Džananović i Edin Gadžo.

Riječ je o dokumentima vojnih organa Armije BiH, policijskih stanica, te vojnog tužilaštva u Sarajevu.

Kako je kazao tužilac, u dokumentima se govori o nezakonitom hapšenju, zatvaranju, premlaćivanju, nestanku i ubistvima srpskih civila u sarajevskom naselju Alipašino Polje.

Za učešće u ovim zločinima od aprila do avgusta 1992. godine optuženi su Džananović i Gadžo kao pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) “Stela” i Specijalnih jedinica ABiH pod komandom Prazine.

Simović je rekao da se u dokumentu Uprave bezbjednosti Štaba Vrhovne komande ABiH iz maja 1993. spominju kriminalne djelatnosti specijalaca Jusufa Prazine, uključujući Džananovića i Gadžu kao počinioce ubistava.

On je kazao da dokumenti pokazuju da su vojni organi još u avgustu 1992. pokrenuli disciplinski postupak protiv Prazine i tražili njegovo razrješenje, te da su upozoravali na samovolju i odbijanje naredbi TO “Stela” pod komandom Samira Kahvedžića Kruške.

Među desetinama materijalnih dokaza u vezi s ovom jedinicom uloženi su dokumenti o krivičnom postupku protiv Džananovića, Gadže i još jednog lica zbog premlaćivanja i ubistava, a Džananovića i zbog silovanja.

Tužilac je uložio i dokumente o pretresima TO “Stela” i pronalasku ukradenih stvari, a u avgustu 1993. izuzet je i spisak od 500 lica koja su hapšena i zatvarana u “Steli”.

Uloženo je i nekoliko dokumenata vojnih i policijskih organa Republike Srpske u vezi sa zatvaranjem i nestankom srpskih civila, kao i kartoni 15-ak nestalih lica.

Odbrana optuženih je prigovorila na veći dio od 116 danas uloženih dokaza zbog autentičnosti, zakonitosti i relevantnosti.

Branilac Senad Dupovac je prigovarao da neki dokumenti nemaju potpisnika, da autor nije saslušan ili da akt nije predočavan prilikom saslušanja svjedoka. On je takođe istakao da krivične prijave nikada nisu bile dokaz.

Tužilaštvo će nastaviti s ulaganjem materijalih dokaza 29. maja.

 

Marija Taušan