Članak

Dva mjeseca pritvora za Milorada Trbića

12. Juna 2007.03:51
Sud BiH je odredio dvomjesečni pritvor i psihijatrijsko vještačenje za Milorada Trbića, koji je 11. juna iz Haaga prebačen u Sarajevo.

Na zahtjev Tužilaštva BiH, uz obrazloženje da postoji bojazan od bijega i uticaja na moguće svjedoke i suizvršioce, Sud BiH je odredio dva mjeseca pritvora za Milorada Trbića, koji je 11. juna iz Haaga stigao u Sarajevo.

Sud je također naredio psihijatrijsko vještačenje i Tužilaštvu dao rok od 40 dana za prilagođavanje optužnice.

“Miloradu Trbiću određujem pritvor u trajanju od dva mjeseca, ili do naredne sudske odluke, jer postoji osnova za zadržavanje u pritvoru”, rekla je Minka Kreho, sutkinja za prethodno saslušanje.

Milorad Trbić, bivši oficir za bezbjednost Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske, dobrovoljno se predao 2005. godine, nakon čega je prebačen u pritvor Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).

Prvobitno se njegovo ime nalazilo na optužnici sa imenima još sedam visokih policijskih i vojnih dužnosnika Republike Srpske koji se terete za zločine počinjene u julu 1995. godine nakon pada Srebrenice, ali je 2006. godine optužnica odvojena. Na njegov vlastiti zahtjev, te uz prijedlog Tužilaštva u Haagu, Vijeće za prosljeđivanje je odlučilo da se suđenje Trbiću održi na Sudu BiH u Sarajevu.

U postojećoj optužnici se navodi da je Trbić odgovoran za pogubljenje oko 1.000 Bošnjaka u Orahovcu kod Srebrenice 13. jula 1995. godine.

Tužilac Kwai Hong Ip, obrazlažući zahtjev za određivanjem pritvora, naglasio je da je Trbić u jednom dijelu istrage sarađivao s haškim istražiteljima.

“Optuženi je otkrio 27 sekundarnih grobnica tokom istražnog postupka, a učestvovao je u iskopavanju tijela iz primarnih i sekundarnih grobnica”, rekao je tužilac Ip, uz tvrdnju da je Tužilaštvu BiH dostavljen obiman materijal uz optužnicu.

“Materijal koji smo dobili predviđa saslušanje 240 svjedoka i uvođenje 960 različitih dokumenata, ali mi ćemo se truditi da ovaj broj smanjimo”, istakao je Ip i dodao da je neophodno psihijatrijsko vještačenje optuženog zbog “prethodnih kontradiktornih vještačenja”.

Pred MKSJ-om su u toku 2006. godine izvršena dva psihijatrijska vještačenja, koja su pokazala da optuženi Trbić “nije zdravstveno sposoban da prati suđenje i da komunicira s braniocem”.

Sam Trbić, koji se obratio Sudu u Sarajevu, rekao je da “nema razloga da bježi”, te da je “zdrav i sposoban da prati suđenje i dokazuje svoju nevinost”.