Članak

Dokumentacija “Elektroprivrede” među materijalnim dokazima

8. Aprila 2019.13:46
Sarajevsko Kantonalno tužilaštvo je, na suđenju za zloupotrebe pri zapošljavanju u javnim preduzećima, uložilo više dokumenata “Elektroprivrede”, među kojima su statuti, odluke i pravilnici o organizaciji ovog preduzeća.

Tužiteljica Nermina Kulenović je Sudu predočila statut “Elektroprivrede” s dopunama koji je, prema njenim riječima, bio na snazi do 29. marta 2016. godine.

“Dokument se ulaže iz razloga da se vidi koja su ovlaštenja podružnice do 29. marta 2016., jer se pravio trogodišnji plan. U statutu je navedeno da podružnicom rukovodi direktor, organizuje rad i poslovanje”, pojasnila je tužiteljica.

Irisa Čevra, koja brani optuženog Eseda Džananovića, istakla je prigovor relevantnosti, uz obrazloženje da ti dokumenti nisu bili važeći u vrijeme inkriminacije jer su njenom branjeniku na teret stavljena djela počinjena od aprila do augusta 2016. godine.

Tužilaštvo je uložilo i statut preduzeća koji je stupio na snagu od kraja marta 2016., potom pravilnik o organizaciji, uz pojašnjenje da u aktu stoji da direktoru nisu data ovlaštenja za prijem novih uposlenika, te odluku o utvrđivanju zapošljavanja iz 2013. i zapisnik sarajevske podružnice “Elektroprivrede”.

Među dokazima je i Džananovićev lični dosje, a Tužilaštvo je dodalo da se ovaj dokaz ulaže na okolnost njegovog kretanja i pozicija na kojima se nalazio u “Elektroprivredi”.

Predočilo je Tužilaštvo i konkurs za prijem u zeničku poslovnicu “Elektrodistribucije”, javni oglas za prijem kandidata, rješenje o formiranju komisije za njihov izbor, ali i personalne dosjee kandidata s njihovim molbama.

Tužiteljica je pojasnila kako se za kandidate tvrdilo da potiču iz baze “poznatih”, ali se za pojedine iz akta vidi da nije pronađen dokaz o njihovom radnom iskustvu, odnosno stažu.

Optuženi Džananović je naveo da neki od dokaza, poput informacija “Elektroprivrede” da li se direktor ocjenjuje, kako se prave planovi zapošljavanja te odluka o donošenju plana poslovanja koja sadrži popunjavanje neophodnih radnih mjesta, idu u prilog Odbrani.

“Direktor se ne ocjenjuje, nema pritiska. Plan se nalazi na internetu, svi su mogli vidjeti da će biti raspisan konkurs”, dodao je Džananović.

Uložen je i akt “Elektroprivrede” da u ovo preduzeće nikada nije zaprimljena prijava za posao i dokumentacija za jednog od saslušanih svjedoka, a Tužilaštvo je navelo da iz njegovog iskaza proizlazi da mu je optuženi Safet Bibić obećavao posao i da će on predati dokumentaciju.

Optužnica za protivzakonito posredovanje pri zapošljavanju u javnim preduzećima tereti Amira Zukića, Bibića, Senada i Nedžada Traku, Ramiza Karavdića, Džananovića i Asima Sarajlića.

Nastavak suđenja je 6. maja.

Haris Rovčanin