Članak

Civilna vlast odlučivala o Srbima iz Stupara

10. Jula 2015.00:00
Drugog dana svjedočenja, optuženi Selman Busnov je rekao da nije imao saznanja o nekorektnom ponašanju policajaca prema srpskom stanovništvu u Stuparima (općina Kladanj).

This post is also available in: English

“Meni je poznato da je to bio nekakav normalan odnos”, izjavio je Busnov, koji je ranije naveo da je do oktobra 1992. godine bio zamjenik komandira Stanice policije u Kladnju.

Prema njegovim riječima, početak rata u Kladnju se može vezati za kraj maja i početak juna 1992. godine. U to vrijeme, prema optužnici, policija i Teritorijalna odbrana (TO) nezakonito je zatvorile srpsko civilno stanovništvo u učiteljske zgrade u Stuparima.

Optuženi, koji je s davanjem iskaza počeo 3. jula, kazao je da je o smještanju srpskog stanovništva u učiteljske zgrade saznao otprilike 10. juna 1992. godine. O tome ga je, kako je dodao, obavijestio Osman Čučak, tadašnji predsjednik Ratnog predsjedništva općine Kladanj.

Ispričao mu je, kako je rekao optuženi, da se u tim zgradama nalazi “otprilike 100 lica srpske nacionalnosti” i da smatra “da ta lica ne mogu ići trenutno”.

Kazao mu je i da je prethodno razgovarao s tadašnjim komandantom TO-a, koji ga je obavijestio da su uspostavljene linije i da ne može garantovati sigurnost da to stanovništvo pređe na teritoriju pod kontrolom Vojske Republike Srpske (VRS).

Optuženi je ispričao da mu je Čučak rekao da policija treba obezbjeđivati srpsko stanovništvo iz učiteljskih zgrada, kao i da će im na usluzi biti i lokalni doktori, a da će se humanitarne organizacije baviti snabdijevanjem hrane. Dodao je da je saznao kako su predstavnici srpskog stanovništva bili zadovoljni time.

Tužilaštvo BiH tereti Busnova da je od kraja maja i tokom juna 1992. godine učestvovao u nezakonitom zatvaranju srpskih civila u učiteljske zgrade i stari mjesni ured u Stuparima. Prema optužnici, Busnov je funkciju načelnika policije počeo obavljati najmanje od 1. juna 1992. godine.

Busnovu se za zločine počinjene na području Kladnja sudi zajedno sa Safetom Mujčinovićem, Nusretom Muhićem, Zijadom Hamzićem, Nedžadom Hodžićem, Ramizom Halilovićem, Osmanom Gogićem i Kahrom Vejzovićem, nekadašnjim pripadnicima civilne i vojne policije te TO-a.

Busnov je dodao da je policija obavljala obezbjeđenje radi sigurnosti tog srpskog stanovništva, pojasnivši da su, između ostalog, u Kladnju zabilježeni slučajevi odmazde.

Kod jednog dijela tih ljudi, kako je ispričao, pronađeno je oružje, te su utvrdili da se radi o nezakonitom posjedovanju.

“Policija je obradila ta lica i podnesene su te krivične prijave”, izjavio je on, te dodao kako su prve prijave lokalnom tužilaštvu podnesne već u prvoj polovini juna 1992. godine.

Posljednja grupa srpskog stanovništva iz učiteljskih zgrada u Stuparima, kazao je optuženi, razmijenjena je u ljeto 1993. godine. Za svaku razmjenu, kako je rekao, saglasnost su morale dati civilne vlasti.

Saslušanje Busnova bit će nastavljeno 28. augusta.

Amer Jahić


This post is also available in: English