Članak

Časnici bosanskih Hrvata optuženi za nasilna ispitivanja

13. Aprila 2018.15:57
Bivši logoraš kazao je pred sudom u Hrvatskoj da vjeruje da su Marinko Marić i Željko Rodin, nekadašnji časnici iz reda bosanskih Hrvata koji su optuženi za ratne zločine nad zatvorenicima bošnjačke nacionalnosti počinjene tokom 1993. godine, nasilno ispitivali zatvorenike.

This post is also available in: English

Na suđenju bivšim vojnicima snaga bosanskih Hrvata Marinku Mariću i Željku Rodinu pred Županijskim sudom u Splitu, svjedok Mehmed Dizdar je u petak izjavio da vjeruje da su optuženi koristili nasilje dok su ispitivali zatvorenike tokom rata u Bosni 1993. godine.

Marić i Rodin su bivši pripadnici oružanih snaga bosanskih Hrvata, odnosno jedinice “Knez Domagoj” Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Također su radili kao agenti hrvatske sigurnosne obavještajne službe (SIS) u logorima HVO-a “Gabela”, “Silos” i “Dretelj” u zapadnoj Hercegovini.

Optuženi su da su tokom 1993. fizički i psihički zlostavljali i ponižavali bošnjačke civile i ratne zarobljenike u logorima. Jedan je zatvorenik preminuo od posljedica prebijanja koje su oni navodno počinili.

Svjedok Dizdar iz Stoca zarobljen je od HVO-a kao vojnik Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) u aprilu 1993., tokom sukoba između Hrvata i Bošnjaka.

Prvobitno je bio zatvoren u kasarni, gdje su ga tukli drugi vojnici HVO-a, a nakon toga je u junu 1993. prebačen u logor “Gabela”.

Predsjedavajući sudija Vladimir Živaljić pročitao je njegovo svjedočenje koje je dao bosanskim vlastima u junu 2014., a Dizdar je potvrdio da još uvijek ostaje pri istom.

U svom svjedočenju Dizdar je objasnio da je Marinko Marić došao u ćeliju u kojoj je svjedok boravio s drugim zatvorenicima, “nategao pištolj i povukao okidač držeći pištolj uperen u glavu [zatvorenika] Huse Marića”.

“Pištolj je bio prazan, a Huso Marić je pao na zemlju”, rekao je on.

Dizdar se također prisjetio da su, tokom njegovog boravka u logoru “Silos”, Marić i Rodin došli i od zatvorenika uzeli satove i druge lične stvari, rekavši da je “vrijeme za vas stalo”.

On se prisjetio i da je vidio Marića i Rodina kako zatvorenika Alaudina Veledara vode na ispitivanja.

Iako Dizdar nije lično vidio da su Marić i Rodin tukli Veledara, čuo je vrisku i vidio da se pri povratku u ćeliju Veledar držao za prepone, gdje su ga navodno udarali.

Kada je jednom prošao pored njihove sobe za ispitivanja, kazao je svjedok, u njoj je vidio tragove krvi.

Tokom svog svjedočenja Dizdar se prisjetio kako ga je jednom prilikom ispitivao hrvatski civil u logoru “Gabela” i prijetio mu da će ga predati na ispitivanje Mariću i Rodinu, uz upozorenje da “zna kako oni ispituju”, implicirajući nasilne metode.

Upitan od Odbrane tokom svjedočenja u petak da li ga je Marić ikada povrijedio na bilo koji način, Dizdar je odgovorio negativno.

Kada je Marić tokom suđenja upitao svjedoka je li ikad čuo da je on pomogao nekim bošnjačkim porodicama da izađu iz logora, Dizdar je odgovorio da “to nikad nije čuo”.

“Žao mi je, Marinko, ali stvarno nisam čuo da si nekome pomagao. Vjerujem da jesi”, Dizdar je rekao Mariću odlazeći iz sudnice.

Sudija Živaljić je obavijestio prisutne da je Elma Šabanović, kćerka Envera Šabanovića, koji je u optužnici naveden kao ubijeni zatvorenik, podnijela zahtjev za naknadu štete zbog smrti svog oca, tražeći iznos od 53.000 eura.

Hamza Žujo, doktor forenzičke medicine iz Sarajeva koji je obavio obdukciju Šabanovićevog tijela, kazao je u međuvremenu Sudu da nije mogao pronaći nikakve povrede koje bi upućivale na uzrok smrti.

Naglasio je da je pronašao samo post mortem oštećenja na skeletu, koja su mogla nastati i tokom ekshumacije.

Kad ga je sudija upitao da li je smrt mogla nastupiti utapanjem, implicirajući metode mučenja vodom, Žujo je odgovorio da “ne može isključiti tu mogućnost”.

Suđenje se nastavlja 30. maja.

    This post is also available in: English