Članak

Bogdanović i ostali: Udarci u policijskoj stanici Janja

15. Februara 2018.17:08
Svjedok Državnog tužilaštva prisjetio se na suđenju za zločine u Janji da je u zimu 1993. godine pretučen u Stanici policije, te da je naknadno saznao da je to učinio policajac Savo Mršić.

Ibrahim Gutić je rekao da su u zimu 1993. godine po njega došla dva policajca, koja su mu rekla da treba ići u Stanicu policije na informativni razgovor. Kako je rekao, jedan od policajaca se zvao Mitar Lučić, dok je kasnije saznao da se drugi zvao Savo Mršić.

U momentu ulaska u stanicu, svjedok je izjavio da se u hodniku susreo sa Mićom Đokićem, koji je tada bio “komandir ili zamjenik komandira policije”.

Kada je doveden u prostorije policije, svjedok je rekao da je ispitivan o tome da li je sakrio i zakopao oružje u haremu džamije, što je on negirao. U toku ispitivanja, kako je rekao, jedan od policajaca ga je udarao gumenom palicom.

“Ovaj Mitar je sjedio i nije me maltretirao. U momentu smo ostali ja i drugi policajac – udarao me je po slabinama, debelom mesu. Natjerao me je jaknu da skinem. Više od deset puta me sigurno udario, ako ne i 15. Kad sam došao kući, tijelo je bilo potpuno crno, na mjestima gdje sam udaran”, opisao je svjedok.

Nakon izlaska iz policije, svjedok je kazao da se raspitivao o identitetu policajca koji ga je tukao. Pojasnio je da ga nije poznavao, ali da mu je rečeno da se zove Savo Mršić.

Za zločine počinjene u Janji, uz Savu Mršića i Milana Đokića, optuženi su Zoran Bogdanović, Ljubiša Ikić, Branislav Trišić, Zoran Tanasić, Žarko Milanović, Mladen Krajišnik, Milivoj Čobić i Milan Marković. Optuženi su bili komandiri te pripadnici aktivnog i rezervnog sastava Stanice milicije u Janji, kojima je na teret stavljeno da su učestvovali u progonu, nezakonitom privođenju, maltretiranju, premlaćivanju i ubistvima civilnog bošnjačkog stanovništva na području Janje.

Gutić je posvjedočio i da su mu nepoznate osobe u maskirnim vojnim uniformama u maju ili junu 1994. godine, oko tri sata ujutro, pretresli kuću, nakon čega je ponovo odveden u policijsku stanicu gdje je pretučen.

“Tada sam zadobio još veće povrede, od leđa do koljena mi je sve crno bilo. Maltretirali su me ljudi koji su me i doveli tu. Ostao sam do jutra i pušten sam kući… Dolasci u policiju nisu nigdje evidentirani. Te događaje nisam prijavio, nisam imao kome da se obratim. Nije mi palo na pamet da tražim medicinsku pomoć jer je situacija bila napeta”, izjavio je svjedok.

Suđenje se nastavlja 22. februara.

 

Emina Dizdarević Tahmiščija