Članak

Bogdanović i ostali: Civil nestao nakon privođenja u policiju

Svjedok Tužilaštva BiH je izjavio da je u proljeće 1992. godine na ispitivanje u policiju u Janji doveo Begu Gutića, čije je tijelo nakon nekoliko dana pronađeno u Zvorniku.

Meksud Korajčević, bivši rezervni policajac u Janji se prisjetio kada je u patroli s Huseinom Rahmanovićem preko radioveze iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) iz Bijeljine dobio naredbu da privedu Begu Gutića na ispitivanje. Pokušavajući ga naći, u centru Janje sreli su svog komandira Hadžana Bardaka s kojim su, kako je rekao, otišli na kućnu adresu Gutića gdje su ga našli. Prema njegovim riječima, komandir je u centru izašao iz vozila, dok su oni nastavili prema policiji.

“Ostavili smo ga na klupi kod portirnice i više ga nismo vidjeli. Poslije tri do četiri dana došla je dojava u stanicu da se preuzme leš Bege Gutića. Čuo sam da je odveden u Zvornik i da je masakriran… Onda je narod počeo bježati. Ja sam se prepao”, ispričao je Korajčević.

Policajac Mićo Đokić, prema riječima svjedoka, nije bio u policiji u to vrijeme.

Milan Đokić zvani Mićo, bivši komandir staničnog odjeljenja milicije u Janji, optužen je za zločine počinjene u tom gradu sa Zoranom Bogdanovićem, Ljubišom Ikićem, Branislavom Trišićem, Zoranom Tanasićem, Žarkom Milanovićem, Mladenom Krajišnikom, Savom Mršićem, Milivojem Čobićem i Milanom Markovićem. Ostali optuženi su bili komandiri te pripadnici aktivnog i rezervnog sastava Stanice milicije u Janji.

Optuženima je na teret stavljeno da su učestvovali u progonu, nezakonitom privođenju, maltretiranju, premlaćivanju i ubistvima civilnog bošnjačkog stanovništva na području Janje.

Doktor u Domu zdravlja Janja Esad Hasifić je kazao da je tokom rata liječio sve pacijente bez obzira na vjeru i naciju te da je po pozivu išao i u kućne posjete. Kako je izjavio, nikada nije doživio neprijatnost, prijetnju ili fizičko nasilje.

Prisjetio se pacijenta Muhameda kod kojeg je išao u kućne posjete jer je, prema svjedokovom sjećanju, imao brojne povrede po tijelu i krvne podlive nanijete tupim predmetom.

“On mi je rekao da je dobio povrede u stanici milicije. Nije imao lomove i povrede kostiju”, naveo je on.

Hasifić je spomenuo i pacijenta Mustafu Mehmedovića kojeg je u noćnim satima doveo policajac jer je imao povredu zadobijenu vatrenim oružjem.

Istakao je da ispred Doma zdravlja nikada nije bila policija ili vojska koja bi sprečavala ulazak pacijenata u zgradu.

Naredno suđenje zakazano je za 31. maj.

Emina Dizdarević Tahmiščija