BiH gubi bitku s korupcijom

27. Januara 2016.00:00
Bosni i Hercegovini prijeti “potpuno urušavanje sistema” zbog sve veće korupcije, koja je postala uobičajeni način funkcionisanja vlasti, navodi se u godišnjem izvještaju “Transparency Internationala”.

Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Odbora direktora “Transparency Internationala” za BiH, kazao je da Bosna i Hercegovina u posljednjih nekoliko godina “gubi bitku s korupcijom, koja je prisutna u najvišim nivoima vlasti”.

“Korupcija je postala standardni način funkcionisanja zakonodavne i izvršne vlasti. U takvom sistemu, mi nemamo podjelu vlasti. Naime, vlast je izmještena iz struktura sistema i data u ruke pojedinaca”, rekao je Blagovčanin.

“Transparency International” je prezentovao godišnji Indeks percepcije korupcije u svijetu, prema kojem je BiH prošle godine bila na 76. mjestu od ukupno 168 zemalja. BiH je tako nazadovala za mjesto u odnosu na prethodnu godinu, a zabilježila je i veći stepen korupcije u odnosu na Hrvatsku, Srbiju, Makedoniju i Crnu Goru.

Prema Blagovčaninu, dio krivice za ovakvo stanje snosi i državno pravosuđe, koje je, kako je kazao, “produžena ruka političkih struktura”.

“BiH gubi bitku sa korupcijom i zato svake godine bilježi sve lošije rezultate. Mi jednostavno nemamo sistemske napore da se borimo sa ovom pojavom. Ovo što vidimo jeste farsa, a ne sistemski pristup”, rekao je on.

Komentarišući ovosedmično hapšenje lidera Saveza za bolju budućnost BiH Fahrudina Radončića zbog ometanja rada pravosuđa, Blagovčanin je kazao da je “svaki pravosudni proces za korupciju značajan”.

“Vrlo je opasno da se daju političke izjave, kao što smo vidjeli proteklih dana, da neki političari komentarišu rad pravosuđa i na ovom predmetu prije okončanja istrage. Međutim, ono što se treba naglasiti jeste da je pravosuđe djelimično samo krivo za takvo stanje jer smo u prošlosti imali spektakularna hapšenja i estradizaciju slučajeva, koji se pretvaraju u farsu”, rekao je Blagovčanin.

On je kao primjere naveo hapšenje bivšeg predsjednika Federacije BiH Živka Budimira i slučaj “Reket”, koji je uključivao neke visokopozicionirane funkcionere Socijdaldemokratske partije (SDP), a što je “dovelo do pada povjerenja javnosti u pravosuđe”.

“Zbog svega ovog, nama treba hitna akcija. Očekujemo da će međunarodna zajednica, a posebno Evropska unija, pokušati da izvrši pritisak i da se možda pitanje korupcije uvrsti kao prioritetno u reformsku agendu”, kazao je Blagovčanin.

Denis Džidić